1. otobüste, sokakta, barda, kafede görüp "vay, ne güzelmiş/yakışıklıymış ya. keşke iki muhabbet edebilsem" denilen ama götü yemeyen kişilerin "filiz seviselimmi" demesine imkan sağlayan sitelerin genel adı. böyle diyince çok kötü algılandı da iki taraf da sevişmek istiyorsa ve türkiye şartlarına bunu barda tanışıp yapamıyorlarsa buna bir sosyal paylaşım sitesi olanak sağlıyorsa bence çok kötü bir şey değil.

    özetle modern çağın can sıkıntısından ve sevişme isteğinden beslenmesi temeline dayanır..
  2. fight club'da bir laf vardı ve tyler durden şöyle diyordu. ''senin sahip olduğun eşyalar bir süre sonra sana sahip olmaya başladıklarında orada bir terslik vardır diye''. işte genel manada da teknolojiyi kullanırken onu hayatımızın merkezi haline getirip diğer sosyal aktivitelerden uzaklaşmak gene bir terslik yaratır. kullandığınız nesneler bir süre sonra sizi kullanmaya başladığında problemlerde başlar. tıpkı bir çok insanın artık evinde yüz yüze misafir ağırlamaktan ziyade facebook, msn veya twitter üzerinde webcam aracılığıyla online chatleşip hal hatır sormayı ve dertleşmeyi, yüz yüze evinde misafir ağırlamaya yeğledi gibi.

    son dönemde disconnetivity anxiety yani türkçesi internete bağlantısızlık endişesi adlı yeni psikolojik ve tıbbi bir durum bile ortaya çıkmış. bu durumda ki kişi 7/24 internetle bağlantıda kalmak istiyor. olamadığında ise büyük bir inkar, aşırı derecede agresiflik ve kızgınlık, pazarlık aşaması, üzüntü-depresyon ve bu durumu kabullenme evrelerini yaşıyor-muş.

    tabi ki sokaktan 100 kişiyi çevirip interneti -özellikle facebook, twitter ve msni- ne için kullanıyorsun diye sorsam büyük çoğunluğu ailemle ve sevdiklerimle iletişim için, bazende yeni kişilerle tanışmak için kullanıyorum cevabı verirler ki haklıdırlar da. gene yapılan bir araştırmaya göre kişilerin %80'i interneti önceden beri tanıdıkları insanlarla görüştüğü %20'nin ise yeni insanlarla tanışmak için kullandığını söylüyorlar. şimdi türkiye de yaşayan bir insan abde de yaşayan oğluyla en iyi hızlı ve webcam aracılığıyla canlı iletişimi internet üzerinden yapacak. diğer türlü telefonlara kontör dayanacak bir durum değil. ama diğer taraftan da teknolojinin sağladığı avantajı dengeli kullanmak lazım. yani aynı evin içinde salonda laptop başında olan birisi yan oda da bulunan ev arkadaşından herhangi bir şey istemek için facebookta pokeleyip twitter da yorum yapmasına gerek yok.
  3. sosyal paylaşım siteleri, sözlükler farkında olmadan tuttuğumuz günlükler aslında. hafıza milyonlarca odacıktan oluşan devasa bir bina gibi. zaman ilerledikçe üst katlara çıkılıyor ve alt kattaki odaların önce ışıkları kapatılıyor, sonra kapıları. unuttuğumuzu sanıyoruz ama asıl olan hafızanın derinliklerine gömmek. bir sosyal paylaşım sitesinde geçmiş paylaşımlara bakıyorsunuz ve çat işte o ışığı kapalı odadasınız. o gün orada yaşanmış bütün hisler aynen sarıyor yeniden. bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi bilemiyorum ama keşke kontrol edebilsek.
  4. ya eskiden yoktu böyle şeyler ve biz toplum olarak o zaman daha mutluyduk bu sosyal paylaşım siteleri insanı psikolojik sorunlara sürüklüyor..
  5. televizyonlarda facebook, twitter yerine kullanılan tabir. ulan adını söylesene, " bir sosyal paylaşım sitesi".