• atlas

  bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
 • +5 görseller

  • sorbonne üniversitesi
  • sorbonne üniversitesi
  • sorbonne üniversitesi
  • sorbonne üniversitesi
  • sorbonne üniversitesi
  • sorbonne üniversitesi
 1. adından başka bir şeyi kalmayan ünlü fransız üniversitesi. bugün paris 1 3 ve 4 nolu üniversitelere bölünmüştür. adının geçerliliği olsa da fransızların kabul ettiği şey artık eğitim kalitesinin ülke ortalamasında olduğudur.robert de sorbon adlı rahip tarafından ücretsiz teoloji okulu olarak 1257 yılında kurulmuştur.
  (bkz: http://www.univ-paris1.fr/)
  (bkz: http://www.paris4.sorbonne.fr/...)
  (bkz: http://www.sorbonne.fr/...)
  (bkz: http://www.univ-paris3.fr/)
 2. 3 ay sonra marmara üniversitesi iletişim fakültesi ile ortaklaşa uluslararası bir seminer düzenleyecek olan üniversitedir. şimdi bu iki okulu kıyaslayalım:

  * marmara üniversitesi'nde fakülte birincisi mikail boz dekan yusuf devran'ı eleştirdiği için okuldan uzaklaştırılıyor.

  * marmara'da dekan ve rektörler atama usulü siyasi irade ile belirleniyor.

  * sorbonne'da ise bütün yöneticiler tek tek seçimle belirleniyor ve hatta bu seçimlerde sendikalar taraf oluyor, seçimlerde etkileyici bir güç oluyor.

  * sorbonne özerkliğini koruyor, bilimsel özgürlüğü savunuyor, düşünce özgürlüğüne saygı duyuyor.

  işte aradaki bu '' zihniyet '' farkı vesilesiyle türkiye'den hiçbir zaman bir sorbonne bile çıkmayacak. oxford'u, yale'i bir kenara bırakalım; sorbonne bile çıkmayacak diyorum.
 3. eski prestiji olmayan okul. bir oxford, bir yale, bir harvard ile kıyaslanamayacak derecede sıradan bir üniversitedir. ha bugün hala adının önemli olmasının sebebi ise gelenektir. hem tarihi geleneği, hem de 68 kuşağı içerisindeki geleneği çok önemlidir, bir tür kaledir. bu gelenek dışında da bir esprisi yok artık pek.
 4. paris 1 sorbonne fransadaki en iyi okullardan birisidir. hele bir de ekonomi okuyorsanız ve mastır için paris ekonomi okulundaki bir mastıra kabul edildiyseniz içiniz rahat olabilir. avrupadaki (anglosakson kültürü saymazsak) en iyi iktisat eğitimini alıyorsunuz. tüm bunların dışında anlayamadığım sey ise "sorbonne sıradan bir okul, eski parlak günlerinden uzak" diyenlerin hic birinin bu okuldan mezun olmaması. paris 1 de ekonomi okumak icin 900 kişi 1. sinifa baslar. 2. seneye 400 kişi geçebilir ve son olarak 200 civarı insan okuldan mezun olur. oyle oturduğu yerden "sorbonne normal bir okul" diye ahkam kesmek kolay. sorbonne, sorbonne oldugu icin zor değildir. genel itibariyle fransa'da yuksek öğrenim seviyesi öğrencileri düzenli ve günde saatlerce çalısmaya sevkeder.