1. bir yeni türkü şarkısı
    geldiğimizde otlar yemyeşildi
    ve kuzeydeydi güneş
    kömür deposu boşaldı işte
    mamak'a sonbahar geldi

güneş altında tutsaklar
    geçen sonbahara bakıyorlar
    şirin mi şirin gecekondu evleri
    samsun asfaltında otomobiller
    ne güzeldir yollarda olmak şimdi...

kısa ve özdür,derin anlamlar içerir.başka söze de gerek yoktur.
  2. askerim, mamak askeri cezaevinin kapısının önündeyim. içeride bir arkadaşım yatıyor, o gün çıkacak, ben de karşılayacağım ama ne zaman bırakacakları belli olmuyor, bekliyorum. bir başka sigara daha yakıyorum. nöbet değiştiren askerlerin seslerinden başka ses yok. yolun berisinde tanklar, uyuz bir köpek, karşımda ise devasa bir metal kapının içinde normal bir kapı duruyor. pis bir bekleme odasının camından bakıyorum, içerde girecekler var, çıkacaklar var. millet zamanında yatan yılmaz güneyin geyiğini yapıyor, derken bir asker yavaştan başlıyor, "güneş altında tutsaklar..."

aylardan eylül, inadına.

o zaman anlıyorsun aslında bir şarkı olan bu türküyü, niçin türkü dediklerini, niçin mamak türküsü dediklerini...
  3. ilk versiyonunu dinlediğimde vurulmuş oluyorum. o güzel ses, o güzel giriş, o duygular. ilk yapılan işler belki de bu yüzden her zaman iyi, içinde bizden,durumdan, olaylardan,duygulardan geçilmiyor şimdi, hele de dönemini düşününce, o ruh halini yakalayınca daha bir vurucu.
  4. ezginin günlüğü'nden bir parça.

iner şafağın alacasında
    karıncalar ordusu şehre
    iner kenar mahallelerden
    yürüyerek ve trenlerle

su satan çocuklarıyla
    kapılarında vagonların
    çamaşırcı kadınlarıyla iner şehre
    iner şehre sincandan
    iner şehre mamaktan

battal gazi destanı ve kan kalesi
    ve kılıcıyla alinin
    mızraklı ilmihalle

yok başka bir cehennem
    yaşıyorsunuz işte.

behçet aysan
  5. bulunduğun yerden ya da içinde olduğun durumdan sıkıldığında hatta kaçmak istediğinde "ne güzeldir yollarda olmak" dizesi ile umutlandıran, "kömür deposu boşaldı işte mamağa sonbahar geldi" dizesi ile hüzünlendiren iç sızlatan ve iyi insanların kömür deposunun hiç boşalmaması için mücadele etme, bi şeyler yapma hissi uyandıran yeni türkü şaheseri
  6. kl7mu radyodan bi hatırlatma gönderiyor an itibariyle. ne çok olmuş dinlemeyeli.

''ne güzeldir yollarda olmak şimdi.''
  7. tek şarkıyla her şeyi anlatmanın, anlamanın güzel bir örneği...

güneş altında tutsaklar
    geçen sonbahara bakıyorlar ...