• görseller

• son bakış
  1. aysel gürel'in 12 eylül ihtilalinde* idam edilen 17 yaşındaki erdal eren'in gazetede ki fotoğrafından etkilenerek yazdığı, onno tunç'un bestelediği ve sezen aksu'nun yorumladığı muhteşem bir şarkı. şarkı başlı başına muhteşem ama birde hikayesini öğrendikden sonra ayrı bir tat veriyor insana dinlerken. sözlerini de yazalimda tam olsun.

bir söz bitişi gibi son buldu sevişler
    bir yaz güneşi gibi eritir hep bu terkedişler
    bir yaz güneşi gibi eritir hep bu terkedişler

bir an duruşu gibi, ömrün gidişi gibi
    veda ederken aşk ateşi gibi söner iç çekişler
    veda ederken aşk ateşi gibi söner iç çekişler

aman aman yandım aman
    kurşun gibi izler
    son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda

aman aman acı yüzler
    kurşun gibi izler

aman aman yandım aman
    kurşun gibi izler

aman aman acı yüzler
    kurşun gibi izler
  2. bu şarkı beni her dinleyişimde delirtiyor. yerimde duramıyorum acı çekiyorum falan. hastayım galiba. hem kafadan hem de şarkıya.
  3. "..sezen aksu’nun gözleri bir gün gazetede yayımlanan erdal eren fotoğrafına takılır... öylesine masum, öylesine ölümden uzak, öylesine genç ki... bir de hikayesini okur. ama onu asıl vuran o son “bakış” fotoğrafıdır... sözleri aysel gürel’le yazılır. ve onno tunç’la birlikte bestelenip hayata karışır, bir ağıt gibi söylenir... her şey açıktır! .." evrensel gazetesinden alınmıştır.
  4. son bakıştır akıldan hiç çıkmayan,içini ömür boyu acıtan veya ömür boyu yüzünü güldüren.son bakışta ki ışık asla unutulmayan,geriye bakıldığında hep hatırlanan.
  5. bu şarkıyı dinlerken, erdal erene olanlar bir an bile geçse insanın aklından, boğazın düğümlenmesi ölüm sessizliği farzdır.. aşk acısından çok daha başka bir duygu vardır bu şarkıda.. o genç çocuk darağacına çıkarken orada olduğunuz, an be an herşeye şahit olduğunuz duygusunu hissedersiniz. içiniz acır. sezenin şarkının sonundaki feryadına gelmek bile istemiyorum..