1. somon balıkları, tatlısu da dünyaya geldikten sonra nehir boyunca ilerleyip okyanusa ulaşırlar, birkaç yıl yaşadıktan sonra tekrar geldiği tatlısu'ya, doğduğu nehir'e geri döner ve nehrin başlangıç yerine yumurtalarını bırakıp ölürler. böylece döngü devam eder.
 2. kendi yağında gürültüyle pişen lezzetli balık.

  iki tür somon vardır: ilki, orijinal somon da denilebilecek olan "norveç somonu", diğeri ise, "karadeniz somonu"dur.

  norveç somonu, karadeniz somonundan daha lezzetlidir. çünkü kuzey sularının somona vermiş olduğu dirlik ve lezzet, karadeniz somununda bulunmaz. yani karadeniz somonu, orijinal değildir. ikisini ayırdetmek kolay değildir. fakat şöyle bir yol izlenebilir: eğer somon balığının dış yüzeyi parlaksa, balığın iriliği muadillerine oranla daha fazlaysa ve balığın üzerine bastırdığınızda daha fazla bir sertlik ve dirlik hissediyorsanız, bu balık norveç somonudur.

  somon balığını pişirmek için ideal yol, genişçe bir tavaya somon parçasını yaymaktır. önemli olan, somon parçasının tavaya yapışmayacak kalınlıkta ve düz gelecek şekilde tavaya serilmesidir. turuncu iç yüzeyin sürekli üste bakacak şekilde kalması yeterlidir. ayrıca, fazlasıyla yağlı bir balık olduğu için tavadaki pişme sürecinde tavanın içerisi yağ dolacaktır. bu yağı, ara ara bir çorba kaşığı ile balığın üzerinde gezdirmek gerekiyor. böylelikle balığın, kızarmış yağı sindirmesi sağlanır.

  somon balığı pişerken, balık yeni yeni kızarmaya başlarken tavadaki bir somon parçası için bir şarap bardağının çeyreği kadar beyaz şarabı balığın üzerine küçük aralıklarla serpiştirmek mümün. beyaz şarap katkısı, somonun lezzetini dayanılmaz kılar; parmakları yemenin bir deyim olmaktan çıkıp gerçeğe terfi ettiğini görürsünüz.

  somon balığını yerken, özenle hazırlanmış mükellef bir salata şart. salatada ince kesilmiş turşu salatası ve ufakça doğranmış beyaz soğan parçalarının olması, salata ile somon arasında tamamlayıcı bir ahenk kurar. içecek olaraksa, rakı değil de şarap -mümkünse beyaz şarap- daha iyi gider.

  şişli pasajının gerisindeki balıkçıdan, hemen her zaman taze ve diri norveç somonlarını bulmak da mümkündür.
 3. krema ve ıspanak ile fırınlandığında çok lezzetli sonuçlar veren bir balık çeşidi. dondurulmuş değil de özellikle taze somon ile lezzet artacaktır.
 4. kuzey sularında daha çok norveç civarında avlanır. yağlı bir balık olduğu için, balık yetiştiriciliğinde pahalı olmasına rağmen de kullanılır. özellikle müşteriden gelen " pembemsi renkte et " talebini karşılamak için somon ile diğer balıkları beslemek gerekir.
 5. iyi bir aşçı tarafından yapılırsa özellikle şişi harika olan balık. ayrıca omega 3 bakımından en zengin balık olarak bilinir.
 6. balık yetiştiriciliği ile kafeslerde beslenerek bu balık da çiftlik balığı statüsüne girmiştir. uzmanlar daha iyi bilir ama, zaten bu balık soğuk denizlerde bulunduğu için akdeniz havzasında, türkiye'de yetiştirilmesi çok zordur.