merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

solian

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. duygu durumu düzenleyici olarak kullanılan bir ilaç.

alıntı
    baskın negatif semptomlarla karakterize hastalar dahil, pozitif semptomların (delüzyon, halüsinasyon, düşünce bozuklukları gibi) ve/veya negatif semptomların baskın olduğu akut veya kronik şizofrenik rahatsızlıkların tedavisinde.
    alıntı*

not:bu tarz hastalıklar ve tedavileri konusunda tam bir çöplük haline gelen ve hastalarında rahatca erişebildiği internet ortamında gayet dikkatli olmak gerekiyor ki bu bir sosyal sorumluluktur. zira bu hastalar çoğu zaman ilaçlar ve tedavi konusunda aşırı duyarlı ve alıngan olurlar. solian tek bir hastalığın tedavisinde kullanılmıyor, ancak bunu bu şekilde belirtmek o hastalıktan müzdarip olmamasına rağmen bu ilacı kullanan insanların üzerinde hele ki alıngan bir duygu durumu dönemindeler ise tehlikeli etkiler yapabilir.
  2. çok ağır yan etkileri olmasına rağmen, eğer ihtiyacınız varsa gerekli tedaviyi çok güzel sağlayan, hatta hayat kurtaran bir antipisikotik.
  3. sizofreni, manik depresif gibi ağır psikozlarda kullanılan duygudurum düzenleyici ilaç. muadili risperdal. yan etkileri nispeten daha az.
  4. (bkz: mutluluk)

hapı kullandığım ilk günden itibaren gördüğüm rüyalarda birtakım gariplikler oldu.
    zira -zira da nedir- ortaokul bittiğinden beri kullanıyorum**

gelmiş geçmiş en iyi rüyalar kategorisinde 4 dalda oscar alacak cinsten rüyalardır bu gördüklerim. full hd görüntülerden bahsediyorum. 1080 p kalitesindeki karelerden.

uçan insanlar, balıklı göler, okyanuslar, avatarda yaşanan olaylar, birbirine giren tırlar, bisikletler, arabalar...
    o kadar iyi hatırlıyorum ki!

istensin, duygularımı nesilden nesile anlatabilirim. özgüveni arttırdığı için kendimi polat alemdar gibi hissetmeye başladım.
    başbakana rest ceker hale geldim.
    bu hapı kulanıyorum, çok memnunum.
    artık hiç bir şeyi takmıyorum, sıkıntım yok.
    gün güneşli, insanlar neşeli.
    susam sokağındaki canavar gibi bu hayat.
    haydi bütün eller havaya...
  5. psikoz tedavisinde kullanılır. epilepsi sebebiyle gördüğüm ve duyduğum şeyleri yanlışlıkla bipolara bağladıklarında içmiştim. oysa depakini arttırınca geçti. meğerse bazı epilepsi türlerinde de bu olabilirmiş.
  6. ilk atağımda risperdal vermişlerdi. bir ay kadar uyur gezer gibi dolaştım etrafta. sonra tıp fakültesinde bir profa gittim. solian verdi. 7 yıldır kullanıyorum bir sıkıntısını görmedim.