merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

solculardaki halay çekme manyaklığı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. doğru bir tespittir. düğünleri sadece solcular yapar örneğin. sen hiç sağcıların düğün yaptıklarını, hadi diyelim yaptılar, halay çektiklerini hiç gördün mü?

sağcıların oturup müzik dinlediklerini gördün mü hiç? hadi diyelim dinlediler. sağcı dediğin oturaklı adamdır, ağır abidir, kalkıp da müzikle kıç baş oynatmaz. delikanlıyı bozar.

ya uf sıkıldım şu ironi geyiğinden. tüm toplumumuza ait bir özelliği hangi mantıksız akıl süzgecinden geçirip böyle tespitler sıçabiliyorsunuz aklım almıyor? ajitasyon mu yapıyorsunuz? ironi mi yapıyorsunuz? ne bok yiyorsunuz anlayabilmiş değilim. mantıklı olun biraz ya!?

kaldı ki, halay çekmek kötü bir şey midir? bırakınız çeksinler bırakınız eğlensinler!

edit: tahmin edileceği gibi girinin başa kalması. ancak ne olursa olsun taşak geçilecek bu tespitle taşak geçmekten sadece zevk duyarım.
  2. giriye, "solcu güruh"lar diye girersen alırsın ayarı canım benim, dediklerimin önermesi.
    ha halay çekmenin solu sağı olur mu? olmaz elbette. ama gene de halayın folklorik altyapısı da yadsınamaz. kültürünü yaşamakta sıkıntı çeken, ana dilini rahatlıkla konuşamayan, kültürel yıkıma tabi tutulan halklardan biri isen kendini folklorik öğelerle de ifade edersin. edeceksin ki yozlaşmadan, asimilizasyondan asgari şekilde zarar göresin. manyaklık derecesine varan tüm tacizlere rağmen geleneklerini yaşatmaya devam edebilesin!
  3. ülkemize ait bir manyaklıktır. fidel castro'yu halay çekerken göremedik hiç. en başlara gidelim. karl marks da çekmemiştir sanırım hiç. ülkemiz solcuları halay çekme manyağı. bu ülkede sırtaki yapılıyor oysa halay şarkısı duyulunca. manyak solcular. aslında eylemlerde herkes burnunu karıştırsa halay çekmek yerine daha bir manyakça olurdu. baştan söyleyim hiç eyleme karışmadım. solcu sağcı bilmem. ama karışsaydım, misal, allah esirgesin solcu olsaydım herkes bana vay be solcu derdi. ne güzel.
  4. taşak geçilesi bi tespit dğeildir aslında. halay çekenlerin solcu olduğu gibi bir iddaa yok ortada. o sebepten düğünleri solcular yapıyormuş , ibo solcuymuş falan gibi espriler pek komik olmuyor.

neyse manyklığa geri dönersek , vardır böyle bi durum sanırım.kollektif hareket etme arzusundan mıdır nedir bilemiyorum.gözlem yeteneği daha iyi olan birileri çok daha mantıklı bişi yazar .

şahsen iki ayağını bir ritme uygun olarak oynatamayan biri olarak , çokça kez halaya girme isteğim olmuş olsa da , en fazla bir defa halay manyağı solcularla halay çekmişimdir ne yazık ki.
  5. yok herkes çekebilir bir şey demiyorum da, kardeşim ben bir sağcı olarak nay nay nay naray nay nay diye sağ tarafa doğru giderken bunlar sola gidiyor. sağcı olduğumuz meydana çıkıyor.

şimdi sağcı diye espri yaptık ya hemen basın eksiyi solcu faşizanlar sizi.
  6. halay çekmek solculara özgü bir olay değildir, hele manyaklık hiç değildir. geleneksel bir oyundur.
  7. sağcıların çiftetelli ya da ankara havası oynama manyaklığına benzeyen eylem biçimidir.
  1. 1