• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. solcuların yaptığı türde eylemleri islamcılar yapmış olsa idi şayet yer yerinden oynardı demeye getirdiğim şeydir.

diyarbakır'daki kutlu doğum haftası ile ilgili toplantıyla ilgili çarpıtmalar yapan kesim bile varken neler olurdu neler. senin eylemin kötü benim eylemim güzel, ben en güzelini temsil ediyorum halleri bu haller. öyle özgürlük falan herkesin kendince anlam yüklediği içi boş kavram bizim türkiye'mizde. izmlerin kendileri için istediği şey sadece.

ben islamcı mıyım bilemiyorum, kendimi sadece müslüman olarak tanımlamayı ve özgürce herkesin istediği şeyi savunması taraftarıyım. benim özgürlüğüm de kendime göre tanımlı tabi.

eylemden, kaostan beslenen solcular ah solcular. sükun içinde geçen bir 1 mayısı insanların uyuması olarak görecek solcuları biliyorum. olay olacak, direniş olacak bir şeyler olacak. bu işler böyle bana masal okumasın kimse.

solcuların yaptığı tarzda eylemleri islamcılar yapsa bu ülkede gör sen eylem özgürlüğünden dem vuranların tutuşmuş hallerini. elele verip de başörtüsü özgürlüğü için yürüyenlerin gözaltına alındığı, başörtüsü yasağından dolayı yürüyen kalabalığa yüklenen bir dolu karalama falan solcuların işi değil miydi?

iki öğrenci çıkıp kendilerince güzel olan yaşasın şeriat dediği için her türlü küfüre maruz kalmadı mı yine böyle ortamlarda. varlıkları tehdit olarak görülen şeriatçılar gibi devrimsiz olaysız kansız bir şey olmayacağına iman eden solcuların sol terörün güzel gösterilmeye çalışılması falan hoş halller değil. ikiyüzlü haller.
  2. ilginç bir önerme.

bunu islamcılar yapsa hedef ve vizyon daraltma anlamına gelir. genelde islamcılar otel yakıp tekbir getirerek dine hizmet ettiğini sanır. hayır öteki taraf diyorsunuz da, şayet varsa "biz insan yaktık allah'ım iyi etmişiz" demeyi düşünmüyorsunuz sanırım? ya da kelle filan kestik, domuz bağıyla yüzlerce insanı öldürüp evlerin altına gömdük, iktidara gelip milleti içeri attık dersiniz. sırat köprüsünden ogs ile mi geçeceğini düşünüyorsun?
  3. (bkz: bırak şu gurbeti canım sevdiğim)
    dhkp-c'nin tikko'nun öldürdüğü insanların da hesabını solcular versin o halde. solcuyum diyen herkes versin.beni mi bağlıyor sivas'ta yakılanlar, bağlamıyor hiç de bile. o yakanları da sevmiyorum. ama başka zaman çıkar eylemini de yapar islamcı. o zaman tutuşmayacaksınız olur mu? eylem özgürlüğü diyeceksiniz. o halde dhkp-c'nin öldürdüğü tüm insanların suçunu da solcuların hepsi üstlensin. bu işler böyle.
  4. islamcılar türbana özgürlük eylemi yapsın, katılmayan matrim cauthonu bütün sözlük siksin. o kadar da net konuşuyorum arkadaşlar.
    eğer haklı bir davaları olursa islamcılara da destek veririz elbette. ve bize yapılanlar islamcılara yapılsaydı, türk polisiyle gurur duymazdı türk solu.
  5. adam olan, insan olan islamcılar zaten yapıyor. ellerinden öperim öyle islamcının... öyle bazıları gibi polis götü yalamakla müslüman olunmuyor kardeş...

(bkz: http://www.youtube.com/...)

mesele türkiye'deki bir kısım cemaatlerin islamcı olması değil, yavşak olmaları... göt yalayıcı olmaları... zalimden yana olmaları... 1960'lardan bu yana sistematik biçimde amerikan kıçı yalamaları ve abd'nin de bunları el üstünde tutması. kimse salak değil, herkes her şeyi görüyor.

f tipi'nde çile çektirilen mirzabeyoğlu'nu da görüyor... pensilvanya'da semirtileni de görüyor... ikisi arasındaki derin farkı da görüyor.
  6. yapamaz, yapsa bile hiçbir şey olmaz. solcular ne yaptı önce bir onu konuşalım. solcular anayasal haklarını kullanarak toplandılar ve 1 mayıs'ı taksim'de kutlamak istediler. gitmeye çalıştılar ancak polis öyle bir müdahale etti ki astım krizi geçirenler, kalp rahatsızlığı geçirenler, yaralananlar oldu. bunun karşısında da polise karşı şiddet girişimin de bulunan topluluklar oldu. ben kendi şahsım adına şiddetin her türlüsünden tiksinirim. şiddetin akla yatkın en ufak tarafı yok bence. ama yaşananlar bunlardı.
    şimdi muhafazakarları düşünelim. muhafazakarlar kesim bir kere tarihsel olarak devlete kafa tutma geleneğine sahip değildir. nitekim 12 eylül'de, 28 şubat'ta verilen refleksler çok açık. he diyelim ki es kaza oldu. toplanıp yürümek istediler. polis de karşılarında. sizce o vali, emniyet müdürü, bakan ve hatta başbakan "inançlı müslümanlara saldırdı" yaftasını yemeyi göze alır mı bu toplumda. alamaz. dolayısıyla gelecek olan emir "bırakın geçsinler" olacaktır. sonra da devlet bir daha yapmayın der. muhafazakar kesim de bunu bir daha yapmaz.
    bu arada küçük bir örnek vereyim. merve kavakçı olayında türkiye ayağa kalktı. bütün muhafazakar kesim asıp kesmeye başladı, başörtülü vekil neden olamıyor falan diye. şimdi de ben sorayım müsade ederseniz. 11 senedir iktidarda sizin deyiminizle "inançlı" bir hükümet var. 11 senedir bir tane bile örtülü vekil olmadı. hanginiz sesinizi çıkarabiliyorsunuz şu anda.
    fetullah gülen, 28 şubat'ta nasıl bir tavır aldı?
    12 eylül'de nasıl bir tavır aldı peki?
    necmettin erbakan nasıl bir tavır aldı 28 şubat'ta?
    bu ülkenin askerlerini ırak'a müslüman öldürmeye göndermek için tezkere getirdi bu hükümet. hangi islamcı kesim ayaklandı?
    bütün ekonomik dinamikler yine sizin sınıflandırmanızla "gavur"ların eline "inançlı" hükümet tarafından teslim edilirken ne yaptınız?
    bir söyleyin de bilelim ya. yeter artık.
  7. islamcı ve solcu olarak iki kutup belirtilirken, islamcı'yı sağcıyla eşleşiriliyor sanırım ki bu kendi içerisinde tartışılacak bir konu.

konuya dönecek olursak; islam ve eylem ifadeleri geçince hemen; "siz insan yakmayı bilirsiniz, başka eylem yapamazsınız" minvalindeki ifadeler kendi içinde tutarsızdır. sivas'ta yaşananlara değil islam, hiçbir dini akım onay vermez. dinleri bir kenara bırakırsak insani hiçbir vicdan onay vermez.

don marquis, "bir fikir, ona inanan insanlardan sorumlu değildir" demiş misalen.

bu bakımdan, sivas olayını tüm islamiyet kanadına ya da ifade ile islamcı/sağcılara yükleyip, "biz insan yaktık mı diyeceksiniz" gibi yorumlar yapılırsa ve terse dönülüp, kendisinin ve savunucularının kendilerini sol cenahta gösteren bir örgütün yaktığı bir insan karşısında hangi yorumu yaparak, eylemi savunulacak? sanıyorum ki "ama biz insan yakmadık" demez bu kişiler:
    http://www.itusozluk.com/...

burada gösterilmek istenen, "ama bak siz de yakıyorsunuz" değildir. savunduğunuz cenahta benzeri eylemler var iken, karşıt gördüğünüz insanların benzer eylemini eleştirirken, içinde bulunduğunuz eylemleri de düşününüz.
  8. hiç yaşanmamış bir şey değildir. akp başa gelmeden önce yıllarca yaptılar. çocukluğumun haber bültenlerinden en çok hatırladığım şey üniversitenin (genelde istanbul üniversitesi olur bu) kapısından sarkan sakallı kel yumurta kafalı "dürbaan dürbaan" diye bağrınan amına koyduğum dinci tipidir. akp gelince ne hikmetse bunlar birden bire sustu. *