merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• soğuk suyla banyo yapmak
  1. 1

soğuk suyla banyo yapmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. yürek isteyen bir eylem zira bir süre sonra titremeler şiddetlendiğinden kalp hasar görebilir. ancak saça iyi geldiği de söylenir yani en azından sıcak suyla banyo yapılsa da çıkmadan bir kes soğuk sudan kafa geçirilmeli kafa bir kendine gelmeli bu şekilde şiddetli bir darbe alarak denir. hasta olup yatmak da mümkün tercih kişinin.
    haaa sıcak su ile ilgili bir problem varsa ve hava da soğuksa dışarda kaçınılmaz son şekline dönüşen kabus.
  2. insanın dışarıdan bakıldığında en komik görüntüsünü aldığı haldir. vücut içeri kasılır, dudaklar şişer ama bir alıştığında da haber programlarında buzlu suya girerken görüp de şaşırdığın adamlar kadar rahat olursun.
  3. lisedeyken çeşitli mecburiyetlerden dolayı bol bol yapardık. yanında hortum götürüp kimisinin tuvalette yaptığı bile olmuştu (isim vermem). gerçi okulla da alakası yoktu tuvalet olayının, millet iki günde bir hocam kamyon devirdik demeye utanıyorlardı. su fıskiyeden çıkıp da bedene çarptığı ilk an ve göğüs karın arasında suyun süzülmesi. en ızdırap verici anlardır. vücut donduğu için diyafram istemsiz kasılır ve istemsiz derin nefes alınır ki dışarıdan yanlış anlaşılabilir. yatılı okul insanı fesattır senin içerde canın çıkarken "şakşuka mı yapıosun hayvan" derler. neyse, kafa çok şampuanlanıp tamamen köpükle kaplanınca sahte bi ısınma hissine kapılırsın, tahminen 8 -10 derece arasında. ama çok rahatlatıcıdır, sahte ısınma safhası. bir de soğuk su duşuna nefsi köreltir diyorlar ki ihtimal veriyorum. buz gibi su ufaklığı gerçek anlamda ufaklık yapıyor, haliyle uzun bi süre olmasa da duş anında o nefs bayaa bi kör oluyodur. bunlar hayatın uç noktaları biraz da üniversite yurduna gelince soğuk suyla duş falan fantazi oldu yani. buna ek evin kıymati de soğuk duşta iyi anlaşılır...
  4. yurdum insanının genellikle övündüğü ilginç bir meydan okuma yöntemi. konu sağlıklı yaşam cart curt gibi konular olduğunda bir cengaver çıkıp "abi aslında soğuk suyla yıkanmak gerek, ben hep öyle yıkanıyorum vücudum dinç oluyor" der. söylediği kişi de "abi haklısın ya insan gençleşir o soğuk suyla" diye onaylar genellikle.

her şeyin aşırısı zarar diyerek noktayı koyuyorum.

ekleme: bu sohbet sırasında "abi rusya'da bebekleri soğuk suya atıyorlarmış, öyle yapmak lazım aslında. soğuk sağlıktır ya." demek de elzemdir.
  5. bazen otellerde zorunluluktan yapılır. bazen ise tüm günün yorgunluğunu zorla söküp atma ihtiyacının dışa vurumudur. bu yorgunluk bazen ağır çalışmanın verdiği tatlı yorgunluk, bazen ise gün boyunca haytalığın verdiği eklem yorgunluğudur. farketmemektedir, etkisi aynıdır.

genel felsefesi `yağlı saçla bok kokacağıma donuk sümükle buz keserim` dir.

cesaret işidir.
  6. genelde mecburiyetten yapılır -keyif için yapan bünyeler de vardır.-

gözünü karartan kişi adeta suya meydan okur. hafiften hafiften bir iki yukardan suyu boşaltır. sonra kendisine gazı verip suyun altına girer. soğuk damlalar yukardan aşağıya doğru süzüldükçe insanı çarpar. hasta olunmazsa su ile girilen düello kazanılmış demektir.
  1. 1