1. eğer devlete bağlı bir kurum ya da iktidar yalakası bir oluşum söz konusuysa akp seçmeniyim diyerek kolayca cevap verip olumlu sonuç alınabilecek soru.

-sizce sizi işe neden almalıyız?
    -durmak yok, yola devam.
    -pazartesi burdasınız.
  2. +sizce sizi işe neden almalıyız?
    -bilmem neden almalısınız? şoför aranıyor diye kağıt asmışsınız cam'a..
    +referanslarınız neler?
    -as950, aha şu damperli kamyon benim!
    +anlıyorum..sosyal ilişkileriniz nasıldır?
    -çok pistir. biri benle taşak geçsin hemen levye arıyor gözlerim.
    +bu işi yapıp yapamayacağınıza emin olmalıyız.
    -kereste deposu değilmi la bura?
    +küçümsemeyin lütfen, sevgi ister onlarda, sevilmek ister..
    -omuğa koduumuugggnn...
    +aaagghhhshdhhh..
  3. -sizce sizi neden işe almalıyız?
    -hamur yoğururum, kepekli ekmek yaparım, poğaça, simit yaparım, un çuvalı taşırım. ihsan abi yapma, şurda otuz yıllık komşuyuz. ayıp ediyosun ama...
  4. - sizce sizi neden işe almalıyız?
    - siz yaptığınız eylemlerin bile sebebini bilmiyorken ben onları uygulayabiliyor olduğum için???
  5. - sizce sizi neden işe almalıyız?
    - yani bilemedim şimdi birden böyle sorunca ama yani mesela iş ortamına çok rahat uyum sağlarım mesela. hiç geç kalmam. siz bilirsiniz tabi yine de. bence alın ama yani.

yaratıcılık, hazırcevaplık falan hakgetire.
  6. insana kendini övmesi için sorulan sorudur. sonuçta kimse ağır depresyon altında değilse kendisini hiç bir şey hakketmeyen bir şeye layık olmayan bir insan olarak görmez. kişi biraz rahat ben şöyleyim ben böyleyim demekten çekinmeyen bir tipse soruyu kıvırır. yaa şimdi söylesem böyle olmaz ki diye düşüncelere dalan mırın kırın eden kişi sorudan kalır. bilmiyorum iş verenin öğrenmek istediği şey buysa evet bu soru kişinin kendine olan güveni ve kendini ifade edebilme yeteneği ortaya koyar.