1. memleketim, toprağım... uykumu alabildiğim yegane şehir...
    sanıldığının aksine hoşgörülü ve cana yakın insanları vardır. senelerdir sağcısı, solcusu, ülkücüsü; türkü, ermenisi, kürdü; alevisi,sunnisi bir arada yaşamış, birbirlerine saygıyla yaklaşmışlardır.
    son senelerdeki yobazlaşmaya, madımak olayına gelince onlar sadece sivas'ın değil, tüm ülkenin sorunudur. ne acıdır ki memleketim cumhuriyet'in temelinin atıldığı şehir olarak anılmak yerine, bu olaylarla anılacaktır, olayı planlayan gizli güçler(!) ve onların işbirlikçisi bir avuç kendini bilmez yüzünden.
  2. istasyon caddesi ile atatürk caddesi' nin halkın tüm sosyal yaşantısına ev sahipliği yaptığı şehir. istasyon caddesi'nde büyük otel, istasyon cafe, hakan baklava varken, atatürk caddesi' nde ise bankalar ve dönerciler bulunmaktadır. şehirle ilgili şöyle rehberlik yapabilirim;
    1- kalmak için yer: büyük otel veya köşk otel
    2-restoran: aşçıbaşı- lezzetçi
    3-cafe: istasyon cafe- hakan baklava- perde cafe
    4-alışveriş: marka mağazaları
    5-ulaşım: 10' luk kent kart.
  3. soğuk havası hakkında bir kaç kelam etmeden kimsenin duramadığı şehir. bununla ilgili şehir efsaneleri, kısa öyküler bile vardır ;

"efendim soğuğa sormuşlar nerelisin diye, memleketim erzurum fakat sivasta oturuyorum demiş” gibi..

bunun yanında sivasın gidip önünde poz verebileceğiniz şahane dizayn edilmiş tarihi çifte minaresi vardır.

şehrin merkezinde buruciye medresesi vardır. inanılmaz bir mekan. ebru,cam,gümüş işçiliği ve ahşap bölümleri bulunuyor. hepsi bir avluya açılıyor ve avlu tarihi dokusu bozulmadan bir kahvehane olarak kullanılıyor. oturup birkaç bardak çay içmek için sivastaki en doğru adres burasıdır. gökyüzünün altında bir yandan göz ucuyla cam üfleyen siyah gözlüklü ustayı izlemek bir yanda ney sesinde kaybolmak şahane birşey.

ayrıca anadolu topraklarında en lezzetli turk kahvesini içebileceğiniz mekanlardan biri de yine şehir merkezinde bulunan baştan aşağı ahşap döşemeli çerkezin kahvesidir. orta boy fincanlarda pişirilip aynı fincanla servisi yapılır bu kahvenin.

velhasıl kelam, gidilesi görülesi memlekettir.
  4. "sivas!
    şair atlasından çıkartılan şehir! kuşaktan kuşağa lanetleneceksin!
    hiçbir şair kafiye etmeyecek sözcüklerini adına! faşizmin kalesi olacaksın! kumdan kalesi!
    yıkılacaksın!
    bir gün sen de kurtarılacaksın!
    ve göğsünde katledilenlerin heykelleri dikilecek girişine!"

küçük iskender