1. laplace şeytanı denilen teorisi 1990 lı yıllarda çöpe atılan matematikçi ve astronomi psikopatıdır.
  aynı zamanda determinist olan bilim adamıdır. laplace philosophique sur les probabilities isimli fransızca eserinde söyle söylemiş.

  - bir an için doğanın tüm güçlerini ve bunu oluşturan tüm varlıkların konumlarını anlayabilen bir canlı olduğunu düşünürsek ve bunun bu verileri inceleyebileceğini de düşünürsek aynı anda evrendeki en büyük varlıkları ve en küçük atomları da hesaba katarak bir hesap yaparsak, hiç bir şey belirsiz değildir ve gelecek de, aynen geçmiş gibi, gözlerinin önündedir.

  rivayete göre bu olasılık teoride mümkündü ama dedim ya bir rivate göre (araştırmak lazım) werner heisenberg subatomik partiküllerin aynı anda birden fazla yerde bulunduklarını dolayısıyla konumlarının sabit ve tek olmadığını kanıtladı. bu durumda laplace şeytanı teorisi çöpe mi gider takdir sizin.

  buradan anlaşılıyor ki laplace hiç bir şeyin şans olmadığını hatta şans diye bir şeyin olmadığını söylüyor.
  buna en güzel örnek yazı tura olayı olarak veriliyor kitapta. aslında yazı veya tura olayı gelme olasılığı hiç bir zaman şans değil. eğer bir parayı fırlattığımızda bunu etkileyen bütün fiziksel faktörleri hesaplayabilseydik, örneğin elimizin yer düzlemine göre fırlatma açısı, (dünyanın geoid olduğunu hepimiz biliriz ama elimizin yer yüzündeki iz düşümü küçük olduğundan dolayı yeri düzlem kabul ediyor, düzleme göre olan açıdan bahsediyorum), yerden yüksekliği, parayı fırlatmak için ne kadar güç harcadığım, anlık rüzgar, hava akımı ve yönü, paranın alaşımı gibi; o zaman yazı mı tura mı geleceğini yüzde yüz biliriz. çünkü bu para da diğer her şey gibi newton un mutlak fizik kurallarına tabiidir.

  (bkz: olasılıksız)
  (bkz: melekler ve şeytanlar)

  not: bazı kısımları kısmen değiştirilerek olasılıksız kitabından çarpılmıştır.