merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

sigarayı bıraktıktan sonra olacaklar

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. yemek yedikten sonra sigara yakmanın dayanılmaz hafifliğine vurulmamak için belli bir müddet yemek yememek, asabiyet.sonra da hayvan gibi yemeğe abanmak.
  2. sigarayı biraktıktan sonra 4-6 altı gün içerisinde balgamlı öksürükte baş gösterebilir sakın panik olmayın ciğer kendi kendini temizlemeye başladığı için böyle etkiler görülebiliyor.
  3. bilimsel verilerin yanısıra, hayat kalitesinde kişinin bizzat hissedeceği olumlu yükselişler.
    artık kafelerin caddeye bakan, şık köşeleri sigarasız bölümler olarak ayrılıyor.
    ses tellerine katran yapışmadığından dolayı, sesin çok daha net çıkması.
    süpriz bir tanışma esnasında elinizin, saçınızın, kıyafetlerinizin leş gibi kokmaması.
    çocuğunuzun nikotin bağımlısı doğma ihtimalinin düşmesi.
    "anti-nikotine" etiketli değil, normal parfümlü ürünler (oda spreyi, dismacunu, sakız vs.) kullanmaya başlamak.
    diş renginizin düzgün bir bakımla sarı lekelerden kurtulması.
    o tehlikeli eşiği atladıktan sonra, iradenizle gurur duyma hissi.

"paranız cebinize kalır" diye bir ütopya atmıyorum, tam aksine o para aynen çikolataya gider oluşan açığı kapatmak için. (gerçekçi olmak gerek.)

alkol ve kahve yarensiz kalıyor belki ama hayatınıza nikotinsiz, katransız, karbonmonoksitsiz tertemiz sayfalar eklenmesi.
  4. sokakta sigara içerken arkamdan bana yaklaşan tonton amcanın, bu genç yaşta sigara içmeme üzülüp bana sarfettiği "inanır mısın sigarayı bıraktım osuruğum kokusu değişti.sen de bırak!" nasihatı sayesinde öğrendiğim, sigarayı bıraktıktan sonra "yıllardır aynı olan osuruk kokusunun değişecek olması" gibi...
  5. kronolojik olarak şunlar olur efendim...

son sigaranızdan...

20 dakika sonra

kan basıncınız düzelir
    kalp atışlarınız normale döner
    el ve ayak ısınız normale döner

8 saat sonra
    kanınızdaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer
    kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner

24 saat sonra
    karbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır
    akciğerleriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar
    kalp krizi riskiniz azalmaya başlar

48 saat sonra
    vücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir
    koku ve tat duyularınızda artış kaydedilir

72 saat sonra
    nefes almanız kolaylaşır
    enerji seviyeniz yükselir

2-12 hafta sonra
    kan dolaşımınız daha sağlıklı gerçekleşmeye başlar
    akciğer fonksiyonunuz %30 oranında artar
    yürüme ve koşmanız kolaylaşır

3-9 ay sonra
    öksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır.
    nefes alma sorunlarınız iyileşir
    akciğerlerinizin enfeksiyona karşı direnci artar

1 yıl sonra
    kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner

5 yıl sonra
    ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalır

10 yıl sonra
    akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yarısına iner
    kalp hastalığı riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

15 yıl
    sonra felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

kaynak: sigarayibirak.com
  6. sağlam bi yemekten sonra arkadaşın yanında sigarasını yakıp derin bir nefes alması sonucu kendi ciğerlerinin yanması.
  1. 1