merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

sigaranın faydaları

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. - doyurucu bir yemekten sonra içilmesi durumunda ağza kötü olmayan ilginç bir tat verir,hazmı kolaylaştırır.
    - tansiyonu düşürür,ki bazı doktorlar tansiyonu çok yüksek olan hastalara günde en fazla 4(dört) adet sigara içilmesini önerirler,şaşırılmamalı.
  2. "gece öksürürler, bu yüzden hırsız girmez evlerine", "onlara iyi davranalım, zaten ölecekler" gibi ilkokul tarzı espriler değil bence sigaranın faydaları. kendim bizzat test ederek sigaranın bariz bir faydasını buldum geçen sene.

geçen sene göğüs hastalıkları anabilim dalına gitmiştik 6-7 arkadaş, işimiz vardı ufak çaplı. orada bizi gören bir prof şöyle buyurdu "gelin bakayım size ne gösterecem!" meğer göstereceği şey akciğer fonksiyon testiymiş. neyse girdik efendim sıra ile teste, diğer arkadaşların hiçbiri sigara içmezken ben an itibariyle 6. senemi dolduruyorum (o zaman da 5 oluyor haliyle). neyse testlerin sonuçlarına bir baktık, benim vital kapasite (akciğerin toplam hacmi) dahil olmak üzere her türlü sonuçta bu arkadaşların hepsini geçmişim, bakakaldılar öylece. hayır, en ufak bir pürüz de yoktu, maşallah maraton koşucusu gibi ciğer varmış. prof'a sorduk "hocam ne iş?" diye, "işim var gidin" dedi, ben de kendimce şu yorumda bulundum;

yıllar boyu bütün gün sigara çekiştirince insan normal o2* ihtiyacını karşılayamadığı için ekstradan yer üretme gibi bir işleme girişiyor sanırım. bu da doğal olarak akciğerin total kapasitesini eşşek gibi artırıyor.

bunun yanısıra kökten illet olan nalet sigaranın az buçuk başka faydaları da vardır. misal konstantrasyonu artırır, can sıkıntısını giderir, çayla beraber içildiğinde dişin üzerini sararak çürümeleri engeller.. aslında üzerinde düşünülecek olursa birçok fayda gibi duran ne idüğü belirsiz şey piyasaya çıkabilir ama..
  3. sigara
    1. sabah somurtmalarının panzehiridir.
    2. çayın, kahvenin, alkolün tadına tat katar.
    3. sinirleri gevşetir, şöyle bir rahatlatır.
    4. çalışırken zihni açar, konsantrasyonu artırır.
    5. can sıkıntısına, efkar dağıtmaya birebirdir.
    6. ateş alma bahanesiyle kız tavlamaya, dakikalardır kestiğin kızla tanışmaya vesile olur.
    7. beklerken vakit geçirtir.
    8. uyku tutmadığı zaman yatakta sağa sola dönüp durmanı, oflayıp puflamanı engeller.
    9. dumanıyla halka yapar eğlenirsin. (hatta fal bakan kızlar da gördüm.)
    10. e seviştikten sonra da...
  4. sigara fiziksel yararlarının yanında, toplumun sosyal yapısına da çok büyük faydaları vardır. sigara içen insan paylaşımcı olur. yokluk nedir bilir. diğer insanlara oranla daha uyumlu ve sevecen olur. muhabbeti daha güzel olur. arkadaşlığı daha samimidir. kolayca insanlarla kaynaşabilir, anlaşabilir. bu yüzden sigaraya teşekkürü bir borç biliriz.
  5. kabızlığa iyi geldiği ve bağırsakları çalıştırdığı söylenir, kanımca doğrudur.
    bir arkadaşımın babaannesi kabızlık problemi dolayısıyla doktora gider, doktor namazında niyazında başı kapalı bu hanım teyzeye her tuvalete oturduğunda bir sigara yakması gerektiğini söyler; tabii ki teyze ömrü hatyatında sigara kullanmamış olduğu için bunu yapmaz ama bu hikaye ve onu sigara içerken düşünmek beni hep güldürmüştür.
  6. ateş istemek, sigara istemek veya sigara çıkaran bayanın sigarasını yakmaya koşmak gibi eylemler yaptırabildiği için kendi çapında sosyalleşmeye yardımcıdır.
  1. 1