merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
 1. 21

sigara

 1. bu başlıkta
 2. bakın dur
 3. sırala
 4. #kültür sanat
 1. her durumdan alınan keyfi 3e 5e katlayan, hissedilen kederi 3te 5te bir oranına düşüren garip buluş..
 2. belki içilmemesi gereken bir illettir. ki evet öyledir. içmeyenlere kokusu felaket gelir bazen sevgiliden ayrılma sebebidir. ama içenlerinde kahve yanındaki büyük zevkidir.. soğuk havada otobüs durağında yapılan keyiftir..yemek sonrası keyfidir. hiç olmaması gereken bir keyiftir...
 3. içerdiği maddelerden ötürü bağımlılık yapan bir ürün olmasından ziyade sigara bir alışkanlıktır. olayı sigara içmeyen çoğu insanın zannettiği gibi nikotin alma isteği değildir yalnızca. araştırmalara göre nikotin alma isteği 4-5 saatte bir oluyor. sizin bakkala sigaranızın ismini söylemeniz, paketi açmanız, ders aralarında canınız çok istememesine rağmen direkt sigara içilen bir yere gidip sigara içmeniz, sigarayı elinizde tutuşunuz, onun dudağınıza değdiğinde verdiği his gibi şeyler zamanla alışkanlık haline gelir. ve alışkanlıkları değiştirmek zordur. dudak tiryakiliği denilen şey de tamamen bu alışkanlıktan ötürü vardır zaten.
 4. ailemdeki herkesi sarıp sarmalamış olan tütün mamülü..öyle bir durum yaratır ki bu sigara,yanlarına gidip şöyle güzel bir sohbet etmekten alıkoyar sizi..hele kapalı bir alanda iseniz,konuşmanın ortasında gitmek zorunda kalırsınız..zaten nefes problemleriniz vardır,bir de o sigaranın yakan iğrenç kokusu midenizi azdırır..yapacak birşey yoktur tabii,çünkü bilirsin,herkesin hayatında kaçmak için yarattığı bir alan vardır..sigara da onların sığınağıdır..itiraf etmezler,binbir türlü kılıfa sokar;hatta "hayatım yalnızca benim kontrolüm altında; göstergesi de elimdeki sigaradır"derler..
  aile demişken,sadece çekirdek aile değildir etki alanına giren..eskiden istanbul'daki sise dedemlerin katkısı az değilmiş..yani;çok daha yakından tanımak istediğim insanların elinde hep ondan vardı..ansızın onları benden koparıp alana dek..
  çoğu kez korkarak yaklaştığım ama bunun kendisine saygı duymama engel olmadığı büyük amcamı gırtlak kanseri ile alıp götürmüştü mesela..son günlerini hayal meyal anımsıyorum,çok küçük olduğumdam değil de anımsamak istemediğimden olsa gerek..o sert adam konuşamaz-yutkunamaz olmuştu,eriyip gidiyordu,yaptığı onca güzel şeyi erkenden harcayıvermişti..daha bana fotoğraf çekmesini öğretecekti,içimdeki bir parça müzik duygusu için teşekkür edecektim ona..olmadı,daha adam olmamıştım,söyleyemediklerim içimde kalıverdi..
  ben hala korkuyorum aynı şeylerin başıma gelmesinden..eğer bırakacaklarını bilsem,onlar yerine ben içerim dediğim sevdiklerimin,umursamadan bir sigara ardından bir diğerini yakışını izliyorum..her seferinde bir parça da benden yanıyor sanki...
 1. 21