1. belki içilmemesi gereken bir illettir. ki evet öyledir. içmeyenlere kokusu felaket gelir bazen sevgiliden ayrılma sebebidir. ama içenlerinde kahve yanındaki büyük zevkidir.. soğuk havada otobüs durağında yapılan keyiftir..yemek sonrası keyfidir. hiç olmaması gereken bir keyiftir...
  2. içerdiği maddelerden ötürü bağımlılık yapan bir ürün olmasından ziyade sigara bir alışkanlıktır. olayı sigara içmeyen çoğu insanın zannettiği gibi nikotin alma isteği değildir yalnızca. araştırmalara göre nikotin alma isteği 4-5 saatte bir oluyor. sizin bakkala sigaranızın ismini söylemeniz, paketi açmanız, ders aralarında canınız çok istememesine rağmen direkt sigara içilen bir yere gidip sigara içmeniz, sigarayı elinizde tutuşunuz, onun dudağınıza değdiğinde verdiği his gibi şeyler zamanla alışkanlık haline gelir. ve alışkanlıkları değiştirmek zordur. dudak tiryakiliği denilen şey de tamamen bu alışkanlıktan ötürü vardır zaten.
  3. ailemdeki herkesi sarıp sarmalamış olan tütün mamülü..öyle bir durum yaratır ki bu sigara,yanlarına gidip şöyle güzel bir sohbet etmekten alıkoyar sizi..hele kapalı bir alanda iseniz,konuşmanın ortasında gitmek zorunda kalırsınız..zaten nefes problemleriniz vardır,bir de o sigaranın yakan iğrenç kokusu midenizi azdırır..yapacak birşey yoktur tabii,çünkü bilirsin,herkesin hayatında kaçmak için yarattığı bir alan vardır..sigara da onların sığınağıdır..itiraf etmezler,binbir türlü kılıfa sokar;hatta "hayatım yalnızca benim kontrolüm altında; göstergesi de elimdeki sigaradır"derler..
    aile demişken,sadece çekirdek aile değildir etki alanına giren..eskiden istanbul'daki sise dedemlerin katkısı az değilmiş..yani;çok daha yakından tanımak istediğim insanların elinde hep ondan vardı..ansızın onları benden koparıp alana dek..
    çoğu kez korkarak yaklaştığım ama bunun kendisine saygı duymama engel olmadığı büyük amcamı gırtlak kanseri ile alıp götürmüştü mesela..son günlerini hayal meyal anımsıyorum,çok küçük olduğumdam değil de anımsamak istemediğimden olsa gerek..o sert adam konuşamaz-yutkunamaz olmuştu,eriyip gidiyordu,yaptığı onca güzel şeyi erkenden harcayıvermişti..daha bana fotoğraf çekmesini öğretecekti,içimdeki bir parça müzik duygusu için teşekkür edecektim ona..olmadı,daha adam olmamıştım,söyleyemediklerim içimde kalıverdi..
    ben hala korkuyorum aynı şeylerin başıma gelmesinden..eğer bırakacaklarını bilsem,onlar yerine ben içerim dediğim sevdiklerimin,umursamadan bir sigara ardından bir diğerini yakışını izliyorum..her seferinde bir parça da benden yanıyor sanki...
  4. sözlükte ilk girisini winston başlığına girmiş (@2246591) biri olarak hakkında bahsetmek isterim.

öncelikle bu lanet şey gerçekten zararlı. - hadi canım !-

şahsımda ortaya çıkardığı ufak kalp sorununu, dişlerimi sarartması, eski sporculuğumdan eser kalmaması ve halı saha maçı bile yarım saat zor dayanılacak kıvama geldiğini saymaz isek, pek zarar vermemiştir.
    yani en azından en yakın arkadaşımın amcası gibi yoğun bakımda değilim.

sadece çevremize bakarak bile yeterince verdiği zararları görebiliyoruz bu pisliğin. ancak kadim dostumuz diye bir savunması da vardır bunun. hep yanımdaydı gibi romantik cümleler kurulabilir hakkında. tabii insan evladı para verip aldığı sürece yanında olan şeye '' hep yanımdaydı '' diye bile savunma kapasitesine sahip bir canlı..

hala sigara içen biri olarak konuşuyorum ve uyarıyorum. eğer içmiyorsanız, ne olursa olsun içmeyin. eğer içiyorsanız, yardım alın. evet yardım alın, çünkü gerçekten hastalık.

ulan, bir ot parçasını kağıda sarmışlar ve yakıp dumanını içimize çekiyoruz be. daha ötesi var mı? gerzeklik değildir de nedir?

ha bıraktım mı? deniyorum. böyle böyle gaz veriyorum kendime. hoş bişi. - gaz vermek-
  5. bazıları için tabut çivisi bazıları için her şeyden sonra yakılan ciğerleri bayram ettiren bana kısır etmeyeninden ver dedirten tütün mamülü.(ama hakket dedirtiyor)