merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

shift delete

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. çok yararlı bir kombinasyondur efendim. dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeden silmekten bahsetmiyorum. hakkında yazılmadığına göre ben serbestçe atayım*, konunun uzmanları gerekli ekleri yapar, açıklamalarıma teknik düzeltmeler getirirler nasıl olsa.

ne işe yarar "shift+delete"? benim bildiğim, en popüler olarak; google'da yaptığınız aramaları silmenize yarar. arama yaptığımız kutucuğa, önceden yazdıklarınızın belirmesi-teknik adını bilmiyorum-, yanınızda birisi varken canınızı sıkabilir. örneğin, arkadaşınız varken "ataerkil toplumun kadınlar üzerindeki etkileri sorunsalı" diye bir şey arayacaksınız. siz yazmaya başlar başlamaz eski aramalardan kalan, sırf geyiğine arattığınız "at yarrağı" bir anda karşınızda beliriverir. ya da evde, kardeşiniz, anneniz ya da en kötü senaryoyla babanız uyuşukluk hakkında bir şeyler arayacakken, "uyuşturucu" görseler ekranda. şimdi siz gelin de anlatın bunu. bu durumlara düşmemek için silmek istediğiniz eski aramayı seçip shift+delete yapabilirsiniz. sözlük içinde geçerli, başlık getir kutucuğu. muhtemelen başka yerlerde de geçerlidir. tarayıcı geçmişini, ya da başka şeyleri silerek de yapılabilir belki bu dediğim ama shift delete daha pratik.

şimdiden kolay gelsin.

editlerden edit beğenerek : bu çok bilmişçe anlattığım şey sadece delelete'e basarak da oluyormuş, olsun, kendimi rahatlatıyorum belki shift delete yaparak. belirtmiştim çok fazla bilmiyorum diye.
  2. yalnız bilgisayar kullanırken değil, yaşarken de, gündelik hayatımda da aynı işlevle bulunmasını istediğim tuş kombinasyonu. insan yıllar sonra farkediyor ki; o sonrasında belirli bir farkındalığa ulaştığı yıllar boyunca sildiğini sandığı her şeyi geri dönüşüm kutusunda biriktiriyor aslında ve birileri gelip gidip önce ters tıklıyor geri dönüşüm kutusuna, hem de çok ters, sonra da geri yükle seçeneğine. ama sen bir türlü "geri dönüşüm kutusunu boşalt artık amına koyiim" diyemiyorsun belleğine. en sonunda bir gece artık format zamanıdır diyorsun, derken formatlar birbirini izliyor. ve neticede görüyorsun ki elinde kalan yorgun bir zihin üzerinde alabildiğine bad sector...
  3. dosyalarla beraber ctrl+z yi de yokeden tuş kombinasyonu. ilacı dosya kurtarma programlarıdır.
  4. bilinçsiz kullanımlarda can yakan tuş kombinasyonudur, uygulamadan iki kere düşünülmesi gerekir.
  5. tamamen sildiği zannedilen dökümanların aslında bilgisayarda 1ler ve 0lar olarak hala kaldığı tuş kombinasyonu. ama işe yarıyor mu? yarıyor arkadaş...
  1. 1