1. 1950'de kirmanşah'ta doğmuş, sesine kurban bir sanatçı. geleneksel iran ve kürt müziğini klasik müzikle harmanlamış, yeme de yanında yanında yat bir sanat yaratmıştır...

  http://www.youtube.com/...

  bu parçasıyla dinlemeye başlamış idim, etkilenmemek elde mi arkadaş...
 2. sanatçı bir ailedendir. işimi gücümü bıraktım soylarını soplarını araştırıyorum adamların. kirmanşah'tan ne çıkıyormuş efendim? muhteşem sanatçılar çıkıyormuş, bunu anladık.

  kaykhosro pournazeri'nin kuzenidir.
 3. muazzam bir sesi vardır. eserleri bünyeyi bağlamaya -ya da tanbur mu, bilemedim- ve defe doyurur. onun her "ey tebriz!" deyişinde tebriz dünyanın en güzel renklerini donanmış bir şehir olur. mutluluk oradadır. mevlana için öyledir en azından, işte shahram nazeri'nin dilinden de dökülünce sanki bütün şemsler oradadır, bütün şemsler çok uzaklardadırlar ve yokluklarıyla, varlıklarıyla sırf acıdırlar. acı ve vecd.

  http://www.youtube.com/...
 4. yıllar yıllar önce eniştemin bana verdiği altmışlı yıllardan kalma dergilerden birinde maria callas'la ilgili bir yazı vardı. yazıda onunla ilgili şöyle bir tabir kullanılıyordu; "hançeresinde bülbüller ötüyor." o zamanlar bunun ciddi ciddi neye benzediğini merak ederdim. yıllar sonra shahram nazeri'nin sesini duyup tarif edemediğim anda imdadıma bu benzetme yetişti. "hançeresinde bülbüller ötüyor." iranlı bülbüller. bol kırmızılı, cıvıl cıvıl bülbüller.