merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

sezai karakoç

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. büyük ama çok büyük bir şair. islami taraflarını olduğu gibi açığa çıkarmayıp, müthiş derinlikli bir zekayla ortaya koymayı bilir. efsaneleşen bir mona rosa şiiri vardır ki; bir "aynen yaşanmıştır" hikayesine binaen icra edilmiştir. taha'nın kitabı en beğendiğim şiirlerindendir. ikinci yeninin de kurucusudur aslında, kimse bilmez. mülkiye'de cemal süreya ile beraber türk şiirin devrinimine sebep olmuşlardır. cemal süreya onun için; "sıkıştırılmış deha" der. sağ kanadın ekol şairidir, ağızlarından düşürmezler. sol kanat ise hürmet ve saygı ile önünde eğilir. hala yaşamaktadır ve aksi tavırlar içinde kendi yayınevini yönetmektedir.
  2. şairden öte bir aydın, gerçek aydın. her türlü ideolojiyi yemiş bitirmiş; batı, doğu, uzakdoğu, ortadoğu ve afrika kültürlerii çok iyi bilen; sadece şiir yazmakla kalmayıp parti kuracak kadar vatanı için çalışmayı isteyen; tek bir konuşmasını dinledikten sonra bile hayranı olunabilecek düşünür.
  3. 1933 ergani doğumludur. bir zamanlar ankara'da talim ve terbiye eder iken entelektüel derinliği yüksek toplantılarına katılma şerefine eriştiğim ve bundan şiddetli hazlar aldığım, halkçı, vatan sever ve ideolojiler üstü şair, yazar, düşünür. diriliş partisi ismi ile kurduğu parti maalesef anayasa mahkemesi tarafından kapatılmıştır. her türlü yazılarını anlamak için yazarı çok iyi tanımak ve en azından yazılan şeyi bir kaç defa okumak gereklidir.
    kendisi hakkında daha fazla malumat edinmek isteyenler için: http://www.gonulsitesi.net/karakoc.htm
  4. sezai karakoç'a verilen bu seneki kültür sanat büyük ödülü sonrasında bazı edebiyatçılarımız şu yorumları yapmışlardır:

ali ural (yazarlar birliği genel başkan yardımcısı): bir bayram sabahı iki büyük sevinci birden yaşadık: birisi sezai karakoç'a büyük ödülün verilmesi, diğeri ise bir kültür haberinin günlük bir gazetenin manşetine taşınmasıydı. isim, türk şiiri ve düşüncesinin zirve ismi sezai karakoç olunca haber karşısında heyecan duymamak elde değil. bu güzel tavrın yeni bir milat oluşturmasını umuyoruz.

bekir sıtkı erdoğan (şair): helal olsun. ben bir şairim. bunun dışında benim bir şey söylemem doğru olmaz. biz şairler hakkında başkaları karar versin.

hilmi yavuz (şair-yazar):sezai karakoç'un kültür ve turizm bakanlığı büyük ödülünü almasından büyük mutluluk duydum. türk edebiyatı şiir demektir. dolayısıyla türk edebiyatına büyük ödül verilecekse bu ödülün şiir dalında, bir şaire verilmesinden hele bu şair sezai karakoç gibi önemli biri ise bundan elbette mutluluk duyulur. karakoç'un bu ödülüne çok sevindiğimi ve sezai bey'i buradan kutladığımı da bildirmek isterim.

ahmet oktay (şair-yazar):sezai karakoç gerek şiirleri, gerek yazılarıyla son dönem türk edebiyatı içinde çok kendine özgü bir yere sahiptir. dolayısıyla bu ödülü kendi akranları arasında en çok hak edenlerden biridir. kutlarım.
  5. kendisi hakkında her soru sorulduğunda onun edebiyatçı yönünü önplana çıkaran yorumlardan fazlasıyla sıkılmış, ancak yazdığı şiir,hikaye ve piyesleri son derece önemseyen; bununla beraber şiirlerinden sekiz kat daha fazla emek harcadığı elliye yakın fikir kitabının da gündeme gelmesinin artık vaktinin geldiğini belirten ufuk açıcı mütefekkir. bundan kırk sene önce belirttiği, medeniyetlerle ilgili tezleri günbegün gerçekleşen ileri görüşlü bir beynimiz. istifade etmemiz gereken ilk zihin.
    ayrıca bu seneki kültür-sanat büyük ödülünün kendisine layık görülmesini şöyle değerlendirmiştir: "bu ödül, kulvar olarak birbirine benzeyen üçüncü kişiye verilmiş oluyor. ilki yaşar nabi nayır, ikincisi demirel zamanında necip fazıl bey ve şimdi de sezai karakoç."
  6. kendisinden etraflıca malumatı kültür bakanlığı tarafından ödüllendirilmesinden sonra çıkan köşe yazılarından edinme fırsatı buldum. dikkatimi çeken tek şey ise umutsuz bir aşkın esiri olduğu olduğu ve mona roza adlı şiiri yazdığı muazzez akkaya adlı sınıf arkadaşına. böyle içine kapanık romantik erkeklerin fazla neşeli ve cilveli, biraz hoppa kızlara neden aşık olduklarını hiçbir zaman anlayamamışımdır. bu kızlar kedinin fareyle olduğu gibi oynarlar bu tip erkeklerle. biraz gel gel yaparlar, çocuk geceleri uyuyamaz artık. kız ise bilmem kaçıncı erkeği kendisine meftun ettiği için egosu zirve yapmış şekilde rahat bir uyku uyumaktadır.
  7. üstündeki giysi gözünün renginde
    yürüyor yürüyordu arkasina bakmadan
    onu kaybettim bir kiş gününde
    yağmur yağmur yağmur yağiyordu durmadan
    ölü taşiyan bir araba
    araya girdi galiba

koştum koştum yetişemedim
    sanki önümü kapatan bir sütundu zaman
    insanlar otomobiller dalgin habersiz zalim
    alikoyamadim onu meçhullere dalmaktan
    boşunaydi artik çaba
    boşuna miydi acaba?

dondum kalakaldim olduğum yerde
    gözlerimi kapliyordu duman duman duman
    gönlüm ne geçmişte ne geleceklerde
    bir mahkumdum görülmemis bir cezaya çarpılan
    uğrayan bir azaba
    sığmaz hesaba kitaba
    1957

meraklısına notlar: edindiğim bir duyuma göre, bu şiir, monna rosa'nın yani muazzez akkaya'nın ölümü üzerine yazılmıştır. çok acı verici bir şiirdir.
  1. 1