1. 11. cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde hayrünnisa gül'ün başörtüsü nedeniyle yaşanan tartışmaların olduğu dönemde katıldığı bir televizyon programında "eşi başörtülü birinin çankaya'ya çıkmasını içime sindiremiyorum" diyen yazar. sanırım bu günlerde yovita yemekle meşkul!
  2. ahmet hakan'a ya da nazlı ılıcak'a söz söyleyecek hali olmayan gazeteci. kendisi önceleri hayrünisa gül'ün başörtüsüne laf etmiş ancak ettiği lafları afiyetle yiyip yandaş medyanın öncü neferi sabah'ta çalışmaya başlamış ahmet hakan'a hakarette sınır tanımadığı için de 2 ay 27 gün hapis cezasına çarptırılmıştır.
  3. tüm olayı hakaretle prim yapmak olan gazeteci. lafları sıraladığı nazlı ılıcak kadar iktidar yalakasıdır. bunun farkı, nazlı ılıcak'ın sahip olduğu nezakete sahip olmayışıdır. nazlı hanım da yandaştır vs'dir ama belli bir uslupla götürüyor işini. eleştirdiklerine karşı kabalaşmadan.
  4. bugünkü yazısında fazlasıyla pollyanna takılmış yazar. akp'nin alevileri samimiyetle kucaklamasını istemiş. kendisi bir alevi ve akp de iktidarda olduğuna göre bunu istemeye yerden göğe kadar hakkı var. aleviliğin de din derslerinde anlatılması, cem evlerinin de ibadethane sayılmasını istemiş. bunlar güzel istekler de isteklerini gerçekleştirmek için yanlış kapıyı çalmış. bugüne dek hiç bir alevi katliamını kınamayan, tatillerini sivas katliamı yıldönümüne denk getiren bir hükümetin başbakanının bu konuda birleştirici bir açılım yapmasını beklemek hayalperestlik olur.
  5. sözlüğün faşistleri "kemalist uygulamalardan" memnuniyet duyup yazmadılar askerlikteki kepazelikleri, kalanlar neden yazmadı anlamadım. birşeyler ters ama ne anlayamıyorum sahiden. başka biryerlere mi yazıldı diye bakındımi göremedim de.
    yazalım okuyalım.görelim kepazelikleri. zaten biliyoruzda ortak olarak dile getirme olanağı bulalım bakalım.

"biz evlatlarımızı zorunlu vatan görevi diye askere gönderiyoruz ama bazıları subay eşlerinin hizmetçiliğini yapıyor. saçlarını boyuyor. evlerini temizliyor. orduevlerinde düzenlenen kadınlar matinesinde kah müzik yapıp eğlendiriyor, kah mutfakta yemek yapıp masaya servis ediyor! aralarında bebeklerinin altını değiştirtenler, 'gel çocuğuma biraz eşek ol üzerine binsin' diyenler bile varmış! ben bunu bir anne olarak reddediyorum ve genelkurmay'dan bu uygulamaya bir an evvel son vermesini istiyorum. kusura bakmasınlar ama subay eşleri bu keyfi hizmetleri illa ki almak istiyorlarsa, bir zahmet bunu kendi bütçelerinden karşılasınlar!"
    1- http://www.sabah.com.tr/...

2- http://www.sabah.com.tr/...

gelen mesajlarda yazılan anıları falan okudukça kan beynime sıçradı! mesela birisi (tabii korkmasın hiçbiri! hepsinin adı bende saklı) ziraat mühendisiymiş. görevi serada domates, maydanoz, kıvırcık, salatalık yani bilumum sebzeler yetiştirip bölük komutanını ve ailesini hormondan uzak tutmakmış. "tek tek toplardım ellerimle sevilay hanım. bir de yıkardım. özel sepetine koyup eve gönderirdim her akşam. bir keresinde maydanozun içinden solucan çıktı diye öyle bir azar işittim, öyle bir aşağılandım ki anlatamam!" diyor.

yazmayın, okumayın sadece eksileyin olurmu. askerlik onurumuzdur nede olsa.
  6. bu sözlükte hakkında bu güne kadar sadece bir düzine kadar giri girildiğini üzülerek* farkettiğim sabah gazetesi yazarlarındandır.

bana giderek bir fotoğrafı daha fazla düşündürtmektedir.

fenerbahçe geçmiş zaman bir maçta gol kazanmıştır, bizler, brezilyalılar tarafından sergilenen yengeç dansı isimli gol sevincine ilk kez tanık oluyoruzdur...

başta ronaldo olmak üzere deivid ve diğer brezilyalılar bu gol sevincini icra ederken içlerinde bizim çocuğu, semih şentürk'ü görürüz.

bir yandan gol sevincine ortak olmaya çalışırken diğer yandan "lan becerebiliyom mu acep" havasındadır..

fakat eklentirik ve yamamoto durmaktadır işte..

sevilay yükselir, her zeminde dans edebilmeyi on numara becerebilmiş ve bu konuda kompedan olmuş olan m. barlas, e. ardıç, e. aköz gibi şahısların yanında biraz böyle duruyor. daha temiz, daha saf, daha amatör ruhlu diyeyim hadi.

zira bahsettiğim kişilerden hiçbiri henüz hayatta olan bir kişiye beddua eder gibi "hadi oktay ekşi'nin helvasını kavuralım!." şeklinde başlık atmaz.. en zehirli başlık düşünülecektir, neler neler edilecektir, kadın kininin bile sabır gösteremeyeceği o gün beklenecektir, sırası vardır ve onlar bunu iyi bilirler.

sevilay yükselire gelince. helva kavurmak, dolma içi hazırlamak bu gibi şeyler ne bileyim sanki isminin ve güleç simasının yanında daha iyi tınlıyor.

evet.