1. en güzeli hızlı bir nikahtan sonra tanıştırmaktır. anne zaen apışıp kalacağından pek bir tepki alınmayacaktır.
  2. sevgiliden de anneden de emin olunduğu,güvenildiği sürece çok telaş yapılmaması gereken bir durumdur. bu hadise sırasında dikkat edilmesi ve kaçınılması gereken tek şey sevgili ile annenin voltranı oluşturmasıdır. zira sevgili dişi ise (yani siz erkek oluyorsunuz) voltran oluşturma süresi kısa ve ışın kılıcıyla ikiye bölünme süreci ani olur. farkına bile varmadan kendinizi ikiye ayrılmış bir şekilde yatıp karşınızda elleri belde,size doğru marur bir şekilde duran anne-sevgili ikilisine bakarken bulabilirsiniz.
  3. yapılması gereken en son şeydir hele hele ki bir akşam yemeğinde böyle bir ortamın oluşmasından kesinlikle kaçınılmalıdır.
  4. aslında herkesin tedirgin olduğu ama sakin görünmeye çalıştığı durumdur.bu nedenle tanışma esnasında herkes diğerleri amma sakin leaaaan diye düşünür.örnek bir tanışma senaryosu :

kişiler : kız , erkek , anne(erkeğin annesi)

erkek sevgilisini eve getirir annesiyle tanıştıracak falan filan...
    *kurgu gereği parantez içleri şahısların akıllarından geçenleri belirtmektedir.

anne:okul nasıl gidiyor kızım?(ya acaba kötü bir başlangıç mı oldu?)
    kız:şeey...
    erkek:iyi anne aysel bu sene onur listesine girdi.(lan s.ktr ya sazan gibi atladım heyecanımı belli ettim)
    kız:evet.onur listesine girdim.(ya cevap vermekte çok geç kaldım demek ki..neyse ya tonguç sağolsun kurtardı)
    anne:annen baban nasıllar?ne yapıyorlar.(ya ne kadar klasik şeyler soruyorum.heyecandan beynim mi durdu?)
    kız:şee..
    erkek:annesi var ya kimsesiz çocuklar için kermes düzenliyo.(mına koyiim ya yine atladım ben be)
    kız:evet babam da işte ne olsu öyle uğraşıyo iş güç.(ya yine dilim tutuldu konuşamadım yaaa)
    anne:kaç kardeşsizin siz yavrum?(ya bilmiyorum sanki 2 kardeş olduklarını ne salak soru ya)
    kız:3..(anam ne 3'ü be 2 kardeşiz biz..e şimdi 2 diye düzeltsem angut diyecekler)
    erkek:hööö?(laaaan ne oluyo???)
    anne:hıı..(kafam iyice durdu)..ee ne yapıyor diğer kardeşlerin?(3. kim ya)
    erkek:bi dakkaaa bi dakkaa..aysel ne oluyo kardeş sayın yalan mıydı?
    kız:ya o şey yok o..
    erkek:kalk git defol gözüm görmesin..terbiyesiz...lanet...(lan ne oluyo fakespeare düzgün yaz senaryoyu kızdan ayırdın bizi be)....
  5. tanıştıktan sonra etkiyle beraber hemen hemen hergün sevgilinin sorulması faciadır. ya da sevgilini beğendim yakışıklı çocuk/güzel kızmış zekiymiş vb diyaloglar her iki tarafıda oldukça etkiler bunaltır, zaman içerisinde boyut kıskançlığa kadar gidebilir.
  6. eğer zamanı geldiyse, annenin de doğal olarak isteyeceği durumdur..
    özellikle kız tarafıysa tanıştıran; anne bilmek ister kimle beraber olduğunu..mantıklı ve sakin davranılırsa güzel atlatılabilir.. bunun dışında sonrasında istenmese de düşüncelerini söyler anne.. olsun her anne kızının ya da oğlunun sevdiğiyle tanışmak, görmek, konuşmak ister.. sonuç olarak güzeldir, tabii ki aile düzenine uymayan ahlaksız biri getirilmediği sürece..
  7. özellikle tanışan kız veya erkek için kabusa dönen eylemdir çünkü annenin hata arayan bakışlarından ve kendini hakim karşısında hissettirecek sorularından boğulmaması mümkün degildir
  8. genelde tanışma anına vesile olan herkesin sinirleri gergindir. her üç taraf için de ağızdan çıkan her kelime tartılarak söylenmelidir aksi halde aile facialarına sebebiyet verilebilir.
  9. -anne bak ben sana kız beğendim.
    -nasıl oğlum? (dumur başlar)
    -hamamdan beğendim anne, görücü usulü hani...
    -aa öyle mi oluyordu o ya? (sistem hafiften zorlanmaya başlar)
    -hatta sizle tanıştırmaya getirdim, anlaşırsanız neden olmasın?
    -ay bilmem ki. nasıl olacak şimdi bu? (anne hafiften moda girer)
    -işte görücü usulü anne, ben beğendim, tanış bakalım, zamanla alışırsınız.
    -ay ama ben varmam şirret kıza. sayacak beni.
    -eh artık orası size kalmış.
    -ne konuşuyorsunuz orada lan hergele? bıdı bıdı bi saattir???
    -aysun kaç beklenmedik saldırı var, babam görücü usulüne karşı!
    -ay biz tanışamadık ki daha annenle?
    -aysun kaç diyorum, babam diyorum, elinde dürmüş cumhuriyeti geliyor diyorum, görücü usulüne karşı diyorum, öff baba ya, yardın attın ya!
    -lan!? lan sen yine mi kadınlar hamamına girdin gizli gizli it herif! okumadın, dedik tellak olsun, meslek sahibi olsun, adamın yaptığına bak! hanım sen de hep uyuyorsun buna...
    -ne yapayım bey, zehir gibi kerata, görücü usulü dedi şimdi de...
    -öliyim lan ben... şiirsel dokunuşlarım var bir tellak olarak ama şu evdeki manzaraya bak... meslek değiştiriyorum ulan.
  10. normalde kızının nasıl biriyle beraber olduğunu, sevgilisiyle birlikte nasıl zaman geçirdiğini bilmek isteyen anneler ilginç bir şekilde bu olay öncesinde, eğer ilişki bikaç aylık bir şeyse tanışmaya pek yanaşmazlar, "daha erken, erken" diye çoğunlukla geri çekerler kendilerini. bilmiyorum belki de "bu kadar kısa sürede tanışıp çocuğun götünü kaldırmamak lazım, hem belki bizim kız daha çok bağlanır" diye düşünüyorlardır. tanışma anında ve sonrasındaki muhabbette de mesafeli davranıp çocuğu iyice incelerler ve sevgiliye kafalarında değişmesi zor olan bir not verirler.
    (bkz: ilk izlenim)