1. çiftin evlilik kararını aileye ilan etmeleri amacıyla yapılıyorsa, çok sıkıntıya düşüren bir durum olabiliyor. sevgilinin ailesi tarafından kabul görmek, beğenilmek ve evliliğin aileler tarafından onaylanması açısından çok artı puan toplanması gereken bir tanışma anı.
  2. insanı gerim gerim geren anlardandır. insan ne yapacağını bilemez kendini sevdirmek için sevimli mi olmalı yoksa kasmamalı mı arasında gider gelir. eğer tanışma evlilik kararını etkileyecekse köprüyü geçene kadar die düşünülmesi muhtemeldir
  3. "size baba/anne diyebilir miyim" deme isteği yaratırken sizi gelecek günlerin hayaline taşıyan aynı zamanda da ter dökmenize sebep olan durumdur. doğal olmak gerekir, kasmamak. "kendinizi" ancak böyle sevdirebilirsiniz.
  4. inanılmaz gergin bir ortam. ya ağzımdan yanlış bir söz çıkarsa, halim nice olur. tamir edilmeyecek potlar kırılabilir(pot demişken, çömlek olan ingilizcedeki pot mu kastediliyor bu arada merak ediyorum. neyse, o ayrı.), kapanmayacak yaralar, onarılamayacak yıkımlar gerçekleştirebilirim diye korkuyorum. hayat acımasız, belli olmaz.

- merhaba, hoşgeldin evladım.
    + hoşbulduk teyzeciğim, iyi akşamlar.
    - sonunda görüşebildik, buyursana içeri
    + kızınızın meme uçlarını yaladım
    - this is spartaaaaaaaaaa
  5. işlerin ciddiye binmesine yol açabileceği için çok yersiz bir eylemdir kanımca.kişi de gerginlik yarattığı da görülmüştür...
  6. sevgilinin annesinin boy ,kilo, kaş ve göz organlarını daha yakından incelemesi, diş, tırnak, bacak çarpıklığı , gibi kontrollere tabi edeceği olaydır..

anne olan kişiyle, konuşurken niyeyse göz temasından kaçınmanız.. sanki kötü birşey yapıyormuşçasına utanmanız. lan gelmesemiydim acaba, ay gitsem bir an önce eve diye öfleyip pöflemeniz..kasım kasılmaktan bunalan bünyeye, bir de evin küçük torunu tarafından, '' sen gitme bizde kaaaal nolur abbaa '' diye naralarını duymanız, kucağınızdan bir türlü inmemesi, iki yudum çayı içirmemesi, kayınvalide adayının, eve giderken ' annenlere selam söyle ' demesiyle içinizden '' oldu söyleyim de kessin beni lime lime diye konuşmanız''
    akşam sevgili kişisine telefonda, '' ay nooldu beğenmişmidir annen beni acaba ? '' diye sormanız karşısında, '' hayır hiçbirşey söylemedi '' sözünü duymanız.. sizinde gene içinizden '' yok yok kesin beğenmedi bu kadın beni, amaan bende çok meraklıydım sümüklü oğluna diye geçirmeniz.. bu uzuuun cümle kadar karışık, aynı zamanda okuyanlarıda bunaltan yazı kadar; bunaltıcı, garip, sıkıcı, bünyeyi gerim gerim geren bir hedisedir...
  7. "ilk kez kendim gibi davranmama riskim var ama kendim gibi davranırsam ödleri patlayabilir, azıcık gizem iyidir, çeneni tut, az ye, sakın ha sakın espri yapıp, oğullarına sallama" vs gibi telkinlerle gerçekleşen fiildir.