• görseller

• sevgi mi aşktan çıkar aşk mı sevgiden
  1. hangisinin daha ulvi olduğu sorunsalı ile alakalıdır aslında bu sorumsu tekerleme. bana göre aşktır daha ulvi olan. aşk bir başkadır gözümde. sevgi daha tabusal bir olgudur, sanki sevgi daha geneldir gibi. herşeyi sevme hakkına sahipsinizidr. kedi seversiniz, köpek seversiniz, yeşil seversiniz, çiçek böcek seversiniz. ama aşkın duruşu bir başkadır. aşk bambaşkadır. o yüzden aşktır herşeyin temeli, aşktır her güzelliğin atası ve her kötülüğün babası. sevgi aşktan sonra gelen ikinci kademedir. ya da aşktan önce....sıralama önemsizdir. neticede aşk atadır, sevgi ise onun koludur. sevgi aşktan çıkar...
  2. cevabı "elbette aşk sevgiden çıkar" olan soru. birini sevmeden aşık olmak diye birşey yoktur. ilk görüşte aşk külliyen yalandır. birinden ilk gördüğünde biraz etkilenip sonradan aşık olanlar, o ilk etkilenmeyi gözlerinde büyütüp "ben ona ilk görüşte aşık olmuştum" derler. halbuki ilk görüşte o kadar etkilendikleri yığınla karşı cins olduğunun farkında değillerdir. aşk'ın olması için önce fiziksel ve ruhsal hoşlanma, sonra uyum ve en son da bu ikisinin getirdiği sevgi olmalıdır. bunlar olduktan sonra aşkın kapıları açılır. platonik aşkta dahi bu hoşlanma, uyum ve sevgi süreleri tek taraflı olsa da, karşı tarafla paylaşılmasa da aynen yaşanır. (gidip tek kelime etmediği kıza platonik aşık olduğunu söyleyenleri ciddiye almadığımı tahmin edersiniz.) bu etkenlerin olmadığı aşk, aşk değildir. en fazla aşk zannedilebilir...

"sevgi mi aşk mı daha değerli?" diye sormak ise ayrı saçmadır. bir ilişkinin içinde aynı anda sevgi ve aşk diye "iki ayrı" unsur yoktur. bir bütündürler. sevgi aşkın içindeki en büyük ve en önemli parçadır. geri kalanlar belki sevginin türünü, boyutunu ve tekliğini belli eder ama isimsizdirler. ne oldukları belli değildir. kim bilir, belki aşkın gizemi de buradan kaynaklanır. farklı sevgilerle aşkı karşılaştırmak ise tümüyle abesle iştigaldir. "x'e duyduğum sevgi mi daha değerli? yoksa y'ye duyduğum aşk mı?" diye bir soru yoktur, olmamalıdır. hele ki sevginin binbir türü varken kıyaslama yapmak iyice imkansızdır...
  3. cevabı duruma göre değişecek sorudur.bazen aşk sevgiden çıkar bazen de sevgi aşktan.iki kavramda baki kaldığı sürece neyin nerden çıktığının önemi yoktur.
  4. hangisi hangisinden çıkar bilemiyorum dediğim sorudur.
    lakin, aşk ya da sevgi, hangisi diğerindne çıkartılırsa geriye kalan yalnzılıktır. işte bundan eminim hacı.