1. belki de aşkı en iyi tarif eden cümledir.
    insan daima kavuşamadığı,erişemediği bir şeye aşık olur.bir söz daha vardır ya "biz kavuşursak biteriz." diye,belki de öyledir...her şey bir anda biter kavuşunca.eskisi kadar güzel değildir artık onu sevmek.acısıyla beraber razı olmuşsundur sen onu sevmeye zaten öyle yada böyle ama rüzgarın yönü değişir kavuştuğunda.
    ama her zaman değil bu...kavuşmak güzeldir.onu severken ölen tüm hücrelerini yenilersin kavuşunca,tüm derilerinden soyunursun,ruhuna can gelir,ellerin artık daha bir mutlu yazar.
    fakat kavuşmak vakti gelene kadar çok zaman geçer.herşey sana yaşamayı ve hatta ölmeyi öğretir.acıysa en acısı,göz yaşıysa en ıslağı,yalnızlıksa en karanlığı...kavuşamazsın herşeyine katlanırsın işte aşk olur...
  2. seversen kavuşursan vuslat olur
    seversen kavuşamazsan aşk olur..

aşkı ayakta tutan açlıktır,özlemektir,herzaman yanında olamamaktır belkide,herzaman aşık olunana aç olmaktır.
    aşk doyduğu zaman ölür..
  3. seversin kavuşamazsın adı aşk olur,
    gerisi yavan olur, ucuz ve basit hikayelerden olur...
  4. iki kişi birbirini severse mutluluk olur. biri sever diğeri bilmezse aşk olur. ikisi de sever kavuşamazsa efsane olur.

not: ben yazmadım bir yerde geçiyordu. ayrıca da başka yerden duymama rağmen yanlış yazdım sanırım. ama özü bu gibiydi. allah belamı verir heralde ama 'efsane olur' kısmı doğru olsa gerek.
  5. aslı ve şiveli söylenişi şöyle olan aşık veysel sözüdür:

"bi erkek ile bi gız biribirine gavuşamazısa aşk olur"