1. insanın içinden karşısındakine söylemek istediği bir çok şey olmasına rağmen bunları kelimelere dökmekte zorlanması kilitlenmesi belkide söylemekten korkması karşısındakinden çekinmesi durumu. *
 2. çok ama çok saçma sapan bir durumdur. niye söylenemezmiş, karşı taraftan gelecek cevapmış karşı tarafın bir tarafı kalkacakmış bunlar tamamen bahanedir ve bu durum çoğunlukla güven eksikliğinden kaynaklanır. tamam hadi ilişki yenidir hede hödö o zamanda zaten duyguların belirsizliği ve kafadaki düşüncelerin tam oturmaması olabilir neden böyle bir durumda da sevdiğini söylemek anlamsızlıktır. ama aksi hallerde madem sevginin söylenemiyeceği bir mesafe var arada niye birlikte olunur ki. tam tersi önemli olan sevdiğini söyleyebilmektir, daha da önemli olan karşı tarafın bunun değerini bilmesi ve kaybetmemek için elinden geleni yapmasıdır, yok tersi davranır da bir havalara girerse salıverilir ipi olur biter. değmez kendini üzmeye.
 3. onu sevmene rağmen onun sana ne cevap vereceğini bilemeyeceğin ve terslenebileceğin korkusuyla duygularını açığa vuramamaktır.belki de o da seni seviyordur ve aynı durumdan korktuğu için açılamıyordur. birinin cesaretini toplayıp durumu açıklığa kavuşturmasına kadar sürer bu durum yada birbirinden hoşlanıldığı halde hiç söylenemez...
 4. çocukluktan kalma bir hastalıktır. ölene kadar peşnizi bırakmaz, eğer yakalanırsanız.

  behçet necatigil, ki kendi de aynı dertten muzdariptir, çok derin anlatmıştır bu durumu...

  sevgileri yarınlara bıraktınız
  çekingen, tutuk, saygılı.
  bütün yakınlarınız
  sizi yanlış tanıdı.
  bitmeyen işler yüzünden
  siz böyle olsun istemezdiniz
  bir bakış bile yeterken anlatmaya her şeyi
  kalbinizi dolduran duygular
  kalbinizde kaldı.
  siz geniş zamanlar umuyordunuz
  çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek.
  yılların telaşlarda bu kadar çabuk
  geçeceği aklınıza gelmezdi.
  gizli bahçenizde
  açan çiçekler vardı,
  gecelerde ve yalnız.
  vermeye az buldunuz
  yahut vakit olmadı.

  ve elbette "yahut vakit kalmayacaktır" sevgimizi söylemeye. erteleyip, utanıp, sıkılıp içimize attıklarımız, elbet birgün bizden hesap soracaktır.
 5. sevdiğini söylemek için can atmak, geceler boyu uykusuz kalmak, yollarda ismini sayıklamak, onun gözlerinin içinde kaybolmak ama dile gelememek.