merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

sensiz yaşayamam

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. mum ışığında güzel gözlü bir delikanlıyla yemek yiyiyorum. kırmızı şarap içiyoruz. kapı çalıyor. neden onunla yaşamayı istemediğimi yazdığım an çıkıp geldi. işte karşımda. üzerime atlıyor. beni odaya, yatağın üzerine sürüklüyor…

- yapma!

- sana ne oldu? sensiz yaşayamam.

- yaşarsın. herkes herkessiz yaşayabilir. bizim ilişkimiz bitti. seninle ilk yattığımız gecelerde bile, sanki sevişmenin sonunda kollarımda bir ölü kalıyordu. birbirimizi boşluğa sürüklüyoruz, öldürüyoruz.

- birlikte ölelim!

- ne farkı var. istersen bahçeye bir çukur kazıp, ikimizi gömsünler.

- gömsünler, isterim.

- gömmesinler. gel otur, getirdiğin konyaktan içelim. sevdiğin kenti anlat.

tezer özlü
  2. insanoğlunun düştüğü en büyük yanılgılardandır. kimsenin ama hiçkimsenin yokluğu yaşamınızı sonlandırmıyor çünkü. nefes almaya devam ediyorsunuz, yemek yemeye, gülmeye; hiç yapmam sandıklarınızı yapabiliyorsunuz. öyle garip bir şekilde donatılmıştır ki insan doğası, yeryüzündeki en büyük acıları, en büyük yoklukları bile göğüsleyebiliyor.

yaşamak denilen eskisi gibi olmuyor belki, sonuçta gövdesine koca bir yara açılmış bir ağaçta kalan iz gibi, o yokluklarda sizde varolmaya devam ediyor ama ölmüyorsunuz işte.

özetle hiçbir kulu böyle taçlandırmaya, başını göklere erdirmeye gerek yoktur. yaratanın size verdiği ömür ne kadarsa, o kadar yaşarsınız, kimsenin varlığı ya da yokluğu bunu değiştiremez ve bunu bilmek ve kabullenmek sizi hayata karşı çok daha güçlü kılar.
  3. doğru değildir. yaşamaz mı insan?* doğrusu sensiz eskisi gibi mutlu yaşayamamdır. ve sensiz yaşayamam'ın bu versiyonu hissedildiğinde, ki gerçekten hissedilebiliyor, kaybetme korkusu başlar.
  4. hülya koçyiğit ve cemal gencer'in başrollerini paylaştığı bir metin erksan filmi.

kanser olan bir kadın, bir kiralık katil ve elbette onların yollarını kesiştiren kader... her ne kadar duygusal yönü ağır basan bir film olsa da "karınız komadan çıktı, eve gitti" gibi bir cümlenin duyulmasıyla içinden çabucak çıkılabilen bir duygusallığa sahip.
  5. bu film "seni seviyorum" cümlesinin katledildiği filmlerin başında gelir. kiralık katil, hanım kızımızı öldüremeyeceğini anlayınca. kaşını gözünü milim oynatmadan "seni seviyorum" der. silah da kadına doğrultulmuştur hatrımda kaldığınca. yıllar boyu o adamın botokslanmış gibi kıpraşmayan yüz hatlarını taklide çalıştık. beceremedik, o ayrı.
  1. 1