• videolar

1. teoman şarkısı:

senden önce senden sonra
    senden önce senden sonra
    bu çığlık çığlığa dalgalar
    ve hüzünlü güzel martılar
    rüzgara çarpıp çarpıp gelip doluyorlar kalbime

yalnızım uçurumun kıyısında
    hayat ve ölüm arasında
    tüm hayatım akıp geçiyor
    ayaklarımın altında
    daha kaç vücut gerekli
    benim seni unutmama

senden önce senden sonra
  2. kerrigan bir gün anneannesiyle tv izlemektedir, zapping olayının limitindeyken teoman'ın bu şarkısının klibiyle karşılaşıp seyre dalarlar (..bunal sıkıl..)
    buarada şarkı devam eder, şu kısma gelir:
    "...tüm hayatım akıp geçiyor
    ayaklarımın altında.. " der kişican
    anneanne dayanamaz: " eşşşooğlueşşek hayatı ayaklarının altından geçiyomuş"
    yürü be anneannne!
  3. "senden sonra
    daha kaç vücut gerekli
    benim seni unutmama" diyen teoman'ın ağzından çıkmış en güzel lâflardan...
  4. sen ve senden öncesi...
    sen ve senden sonrası...
    senle geçmedikten sonra hepsi aynı artık.tadı olmayan, nefessiz bırakan, rol yaptığım, hayatımın diğer yüzü.kurallarımla yaşayabilip imrendiğim o kız olmayı az çok başardığım dünyam.ne de tatsız, yalancı, zoraki geliyor bana şimdi...
  5. senden önce bir bütündüm ben, her ne kadar hayata bin bir güçlükle tutunmaya çalışsam da. ayaklarımın altındaki toprak sallansa bile dururdu bir gün. düşsem bile kalkar yoluma devam ederdim, ellerim ve yüreğim kanasa da. sen hayatıma girmek istediğinde 'hayır' dedim sana binlerce kez, ‘ hayır, umutlandırma beni mutluluğa’. zor zamanlarımdı yine, mutsuz olsam da mutlu, hüzünlü olsam da gülümseyen yüzümle devam ediyordum yaşamaya. önce direncimi kırdın, sonra kalbimi. mutluluk vaat ettin, mutsuzluk verdin. kendine duyduğun güvensizlik nedeniyle benim özgüvenimi parçaladın yavaş yavaş. her kendine kızdığında acıdım sana. sen üzülme, mutsuz olma diye ben üzüldüm mutsuz oldum. sen kendine kızdıkça ben suçu üstlendim suçlu oldum. ince bir nakış gibi, öyle bir işledin ki bunu yüreğime artık hep suçluyum.

senden önce ben bendim,sayende ben sen oldum.
  6. ilginç bir şekilde dilime takılmış teoman parçası.

nedenlerini araştırıyorum gecelerdir. pek çok şarkı dilime takılmıştır bugüne dek, sebepsiz yere de olsa. ancak ilk defa merak ediyorum, neden bu şarkı? unutamadığım bir ilk aşk'ım ya da eski sevgilim yok. yani var da, unutamamış değilim şükür. aksine pişmanlık duyuyorum pek çok yönden. yarın bir gün cidden aşık olacağım tekrardan ve eski sevgili'nin "isi pası" üzerimde olacak. keşke, o kadar erken davranıp da henüz hayat tecrübesi edinmeden adam gibi, "büyük aşk" oyunları oynamasaydım diyorum.

şimdilerde içimdeki karmakarışık yere, tereddütler ve pişmanlıklarla dolu o karışık odaya, "dur ben toparlarım" diyerek birileri girmeye gayretli. bu gayretin karşısında sürekli tereddüt duyuyor ve şüpheli yaklaşıyorum. bu da muhtemelen eski sevgili'nin bir götürüsü. aşk değilse, bir kez daha "alışmak" istemiyorum. gerçi aşksa da gidebiliyor ya neticede. onun da bir başka hikayesi var muhakkak. şarkının bütün bunlarla bir alakası var mı emin değilim. zaten nakaratı değil aklıma takılan. daha ziyade ilk mısraları.

"yalnızım uçurumun kıyısında / hayat ve ölüm arasında / tüm hayatım akıp geçiyor / ayaklarımın altında" diyor ya işte burası belki de. 19 yaşında hayatı anladığını sanan insan modeline gönderme yapmak istemiyorum aslında (yaptım yine de...) ama bu sözleri söylemek için belli bir olgunluğa erişmek lazım herhalde. daha bir anlamlı oluyor. içi dolu oluyor sanki. yalnızlığı idrak etmek özellikle belli bir yaştan sonra daha da kendini belli ediyor. ya da "erken yaşlanma" bunalımına girmişseniz, o zaman anlamlanıyor bu şarkı. zaten ölüm'le kendimi idrak etmeye başladığım zamandan beridir acayip bir ilişkim var. yani hayat ve ölüm arasında olmaya alışkınım. hayatın ayakların altından akıp gitmesi belki de gençliğin sonlarına rastlayan bir olay. o zaman keşfedilebilecek bir durum olsa gerek.

hazır değinmişken şarkıyla ilgili bir şeyler daha söylemek lazım. teoman bunları yazıp söylüyor. 30'lu yaşlarında birisi kendisi. güzel o yüzden dedikleri. kendince anlamlı. ancak bunu dinleyenler için henüz erken diyorum. gerçi anathema dinleyip 17 yaşında tribe girenler de var. o ayrı bir durum. ama yine de teoman hayranları için biraz yavaş demek istiyorum. tamam ben de 15 yaşımdayken, sanki üzerimden tır geçmiş gibi oluyordum. ama işte değilmiş. asıl değeri ileride anlaşılıyormuş.

bu arada izel bu şarkıyı söyleyememiş bence. bu şarkıyı ince bir erkek sesi ancak söyleyebilir kanımca. yaşar da bu şarkıya niyet etmiş, bence o da olmazdı. teoman'ın her albümde yaptığı güzel şarkılardan birisi bu. bütün kaset bunlardan oluşmuyor elbette ama yine de teoman yapıyor yani az çok. takdir edilesi. kendisine türk rock'ının asi çocuğu yakıştırması yapan insanlara seslenmek istiyorum son olarak: "asi çocuk" olacak ne yapıyor bu adam? yaptıkları tamam biraz sıra dışı ama "asi çocuk" değil. bir de adam kırkına yaslanmış. ne çocuğu?