• görseller

• sen hiç ateşböceği gördün mü
  1. neredeyse demet akbağın tek kişilik oyunu denebilecek, kendisinin mükemmel bir performans sergilediği, sadece güldürmeyeni yeri geldiğinde ağlatan, siyasi olaylara da gönderme yapan tiyatro eseri
  2. demet akbağ'ın oyunculukta ulaştığı son nokta dediğim, sahnede gözümün önünde ağladığını gördüğüm çok etkilendiğim bkm oyunudur. tanrı ile konuşma sahnelerinde içimi burkan, hem hüznü, hem komediyi bir arada barındıran müthiş bir oyundur.

+tanrım türkçe konuşabilir miyim? ben arapça bilmiyorum da.
  3. "gül gibi deme anne gül gibi deme" sözleri ile hatrımda kalmıştır. annelerin eşlerden ayrılma nedenini bir türlü anlayamamasına da çok güzel örnektir. kasap ile sürdürdüğü evliliğini sonlandırıp hem dayaktan hem de yaşama farklı bakıştan kaçarak anne evine döndüğünde, elbetteki yaşama farklı baktıklarını anlatamamıştır ve "anne et kokuyordu" der. aslında bu kadar basittir bir ilişkide son noktayı koyduran. anlamsız bir sebeple gitmek her zaman daha kolaydır çünkü gidişe nedenler verdikçe insan kök salar olduğu yere.

+ bıraktın gül gibi adamı
    - gül gibi deme anne gül gibi deme!
  4. -gözün aydın gülseren, seni bugün istemeye gelecekler
    +beni istemeye gelecekler!?
    -evet
    +niçin istiyolar beni?
    -niçin olucak kızım evlenmen için tabi
    +nası yani birileri bize gelip şöyle mi diyecek:"iyi günler komşum, kusura bakmayın rahatsız ettik ama bizim oğlanın aniden sevişme çağı geldi, aksi gibi evde de bi gram kız kalmamış, aceba sizde fazla kız varmıydı?"/ aa o nasıl laf komşum bizim gülseren var ya buyrun götürün..
    -ben sana dedim izzet deli bu kız diye
    +ne yani komik değil mi sizcede
    tekrarlarını izlerken bile güldürmeye doymayan tiyatro eseri, her seferinde hüzünlendirmeyi de başarır.
  5. laf oyunlarıyla buram buram yılmaz erdoğan kokan tiyatro oyunu. ve tabi ki yılmaz erdoğan yazdığı için içinde zaman zaman çok duygusal sahneler barındıran oyun. özellikle babanın veda ettiği sahne çok acıklıdır, yürek burkar.

ha bu arada, demet akbağ da döktürmüş.