• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. mevlana'yı bilge addetmeyenin bile en azından iyi bir edebiyatçı addetmesi gerekir. addetmeyeni döverim.

ama, mevlana severlerin bilmesi gereken bir şey var ki, mevlana şu anda hiç beğenmediğiniz, sürekli bok attığınız şeriatçılardan biriydi. o ne olursan ol gel lafını söylerken de, islama gel demek istiyordu. mecusi olsan da gel, ama mecusi kal biz insan gibi yaşayalım demiyordu.
  2. ''iki kişi sokak ortasında ağız dalaşı yaparak tartışıyorlardı birisi dedi ki: 'bana bak! ben öyle bir adamım ki, bana bir söylersen bin cevap alırsın... ' oradan geçmekte olan mevlana adamın yanına varıp şöyle dedi: 'ben de öyle bir adamım ki bana bin söylesen bir tane dahi cevap alamazsın...!' ''

ayrıca;
    ...
    hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
    hoşgörülükte deniz gibi ol.
    ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol!

bize söylenecek bir şey kalmadı aslında. o kendi sözleriyle her şeyin cevabını vermiş zaten.
  3. trollü ciddiye alıp cevap vermek gibi olacak ama yine de bir konuya açıklık getirmek lazım. mevlana'nın dönemin selçuklu hükümdarlarından alaaddin keykubad'ı, yaptığı kıyımlardan ötürü dergahına almadığı, hatta "elindeki kan lekesini çıkarsın, öyle gelsin" dediği söylenir. yani ortada selçuklu ile "kanks"lık bir durum yoktur.