• videolar

 • +8 görseller

  • seksenli yıllar
  • seksenli yıllar
  • seksenli yıllar
  • seksenli yıllar
  • seksenli yıllar
  • seksenli yıllar
 1. doğduğum yılın da içinde bulunduğu yıllar. pazar 88-89 programı vardı trt1 de her yıl ismi değişen. pazar 90 olunca havası söndü. öyle yıllardı işte o yıllar.
 2. 1) ülkemiz için ihtilal ile başlayan ve de etkileri üstel olarak artarak devam eden dönem.80 ihtilali öğrenen insanımızı , bilim kültürünü ve de yaşama dair herşeyi yokedip şablonlaştırmıştır ve sonucunda 80'li yıllar ülkenin geleceğini zincirlediği , türk ahlakını ve de dinamizmini yok eden şablonlaştırma ile ahlak , inanç , milliyetçilik , halkçılık , sosyalizm , namus , kominizm , örgüt , üniversite ... gibi birçok kavramın anlamını boşaltıp yozlaşarak edindiği yeni anlamlar ile toplumun yeni bireylerine dikta ettirildiği yıllar olarak akılda kalmıştır.

  2) bu süreç bitmeyen bir kabus gibi halen devam etmekte olup insanlara ait paranın satın alamadığı saf olan hiçbir kavram bırakmamıştır geriye.sevgi , aşk , inanç , özgür olmak , bilim , iletişim , sanat , onur , ahlak , namus gibi kavramlar artık değişmiş , insanlar kendilerini eski yükselen değerler ile ön plana çıkarmak yerine(emek,bilgi,üretim) kolay yoldan edinebileceği , kendisine kader olarak biçilen yolları seçmeye başlamıştır(kendini rezilederek ünlü olmak , popstar, türkstar , yarışmalar , milli piyango , şans oyunları , kumar).
 3. bu yılları hatırlamak adına aklıma gelenler:
  (bkz. clementine),(bkz. boy george),(bkz. the cure),(bkz. depeche mode)(bkz. 12 eylül),(bkz. kenan evren),(bkz. alphaville),(bkz. commodore 64),(bkz. press play on tape),(bkz. kara şimşek),(bkz. rocky),(bkz. rambo),(bkz. ahu tuğba),(bkz. tecavüzcü coşkun),(bkz. tanju çolak),(bkz. galatasaray),(bkz. duran duran),(bkz. disko),(bkz. atari),(bkz. trt),(bkz. uzaktan kumandasız televizyon),(bkz. turgut özal),(bkz. ronald reagan)(bkz. nostalji),(bkz. anılar)
 4. -) "bakkal amca bana bir cetvel , bir pergel bir de çukulata"'lı sizofreni yılları

  -) tv'de "neden sırayı kazıyorsunuz , iyi mi yapıyorsunuz" sorusuna "iyi yapıyorum" deyip sevdiceğinin ismini devletin bankına kazıyan adamlı yıllar

  -) delilerin , akıl hastalarının tv'lerde gösterilip "din da non do non , dıs dıs , din da non do non donon" şeklinde yazması son derece zor olan müziğiyle amacına ulaşmış halkı delirten ve de aptallaştırıp ülke merkezi yönetimini güçlendiren belgeselli yıllar

  -) yi huuv , ov yeahh , kam on , baayy , kuul , vauuv... gibi kelimeler ile saf bir köylü kızı gibi karşılaşıp ileride folloş olmamızın temellerinin atıldığı yıllar

  -) clementine ile sapıtmamı sağlayan , malmot sayesinde şeytandan korkar hale gelmemi sağlayan "ühüü ühüü" diye ağlayıp anneme bile ispiyonlayamadığım korkunç çizgi filmli yıllar(ühüü ühü)

  -) "heeaanım seeöyle kiieyifli bişeayler teak da keayfimizi bulealım" gibi başbakanlarımızın köprülerdeki yaşantılarının televizyon konusu olduğıu yıllar(turgut özal)

  -) milli piyangonun insanları milyoner yapmaya başladığı ve de insanların "vay be dünya değişti artık ben de milyoner olacağım" deyip ileriki yıllarda milyonlarını kaybedecek kadar salaklaştığı yıllar

  -) anayasa delinir ifadelerine "bir kere delinse birşey olmaz" diye cevaplayan politikacılarımızın halk tarafından desteklendiği,iktidar olduğu yıllar(turgut özal)

  -) tek kanallı , susam sokaklı , cumartesiden cumartesiyeli , vak vak amcalı yıllar

  -) mahalle mahaller dolaşan zırt-pırtçılardan oyuncak alındığı yıllar , misket oynanan , mors oynanan yıllar

  -) su tabancası ile mahalle savaşlarının yapıldığı yıllar , playstationsız sosyal çocukluk yılları

  -) yavru kurtlu yıllar(hala devam eder mi bilmiyorum , lakin izcilik ne güzel şeydir)

  -) icraatın içinden'li yıllar
 5. hem irdelediğim hem de özlem duyduğum yıllar , değişimin ne getireceğinin belirsizliğinin sisi arkasında kalmış yıllar.