merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

sebze ile meyvenin farkı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. yıllardır çözemediğim şey.

aptal değilim, biliyorum ki farklılar ama neden? ilk çocukluk yıllarımda bu iki varlığı birbirinden ayıranın şu olduğunu düşünürdüm: güzellik. benim için güzel ise meyve değil ise sebze idi. sonra fark ettim ki saçmalıyorum. yeni bir şey bulmak lazım diye düşündüm.

aradım, aradım ve dedim: sebze pişirilir meyve pişirilmez, çoğunlukla çiğ tüketilir. "eee hıyarı nereye sokacağım" deyu sorunca kendime, bunun da yanlış olduğunu anladım.

yeniden problemin tanımlanması, hipotez falan derken evraka evraka: sebze yerde bitenlerdir, meyve ise ağaçta yetişir. çileğe sebze diyen embesil gibi hissettim kendimi. ve terk ettim bu düşünceyi.

sonra "şeker barındıranlar meyvedir, barındırmayan sebze" demek üzereydim ki "ıspanaaaaak" diye bir ses geldi. artık tükendim diye düşünüyordum.

ve tekrar evraka evraka; sebze, her yıl tekrar ekilen, -tohumlu mu denir orasını bilmem- bitkilerdir; meyve ise bir mevsim değil, uzun yıllar ürün veren bitkilerin mamülleridir deyu düşündüm. bunu da çürütn örnek vardı ama neydi hatırlamıyorum.

bilimsel bir açıklık getirmemiz gereken mevzudur, sonuç olarak. ama hepsi bir kenara sebze meyve kardeştir, farkları ise zenginliğimizdir.
  2. meyve bitkinin tohumunun hayvanlar için çekici olmasını, dolayısıyla çevreye daha kolay dağılmasını sağlayan, tohumu barındıran lezzetli kısımdır. sebze ise bitkinin kendisidir.
  3. ilki sanat objesi ya da fantastik aksesuar olarak tercih edilmez.

çilek yiyen kadın, muz yiyen kadın, elma ikram eden kadın (havva) bir şekilde görsel sanatlarda yer alır.

bamya yiyen kadın, kabak-patlıcan dilimleyen kız, ayşe fasulye kıran kız, brokoli haşlayan gelin, gibi temaların ise görsel sanatlarda hiç şansı olmamıştır.

sebze güzelliği anlatan betimlemeler açısından da öksüz kalmıştır.
    çilek, kiraz dudaklı, ayva, limon, karpuz memeli, elma yanaklı, turunç kokulu olabilir.

sebzede böylesi betimlemeler ya yoktur: bamya tenli, kabak dudaklı, patlıcan yanaklı gibi...
    istisna betimlemeler varsa da, olumsuzlama şeklindedir:
    fasulye sırığı, hıyar, pırasa saçlı gibi.
  4. bence sebze zorunluktur, meyva ise lükstür. sebze yemekleri yerken genelde eziyet vermektedir. toplumda bakla sevmezler, bamya sevmezler, bezelye sevmezler gibi bir çok kişiler mevcuttur.

meyvayı yemek bir zevktir. gerçi dilimizde ayvayı yemek gibi bir tabir bulunsa da meyva yemek bir zevktir. bu temelden ilersek sebzede olduğu gibi anti meyvacıların mevcudiyeti çok azdır.

ekonomik olarak sebzede spekülatif dalgalanmalar ve getiri oranları daha fazladır. en ufak dağıtım ve üretim alanlarında olumsuzluk - iklimsel olarak- fiyatları hoplatmaktadır. meyvada ise büyük dalgalanmalar daha az olmakla beraber arz-ı sebze gibi zahmetli değildir.

son zamanlarda ortaya çıkan küresel anlamda şağlıklı beslenme trendleri ve ortaya çıkan bulgular -mesela nar suyunun faydaları- meyvanın değerlenmesine sebebiyet vermiştir.

gerçi sağlıklı besinler sağlıklı ürünlerin kaçınılmaz kaderi olan iğrenç damgasından kaçınamaz. ve çoğu kişinin düşündüğü gibi ot yiyip ot gibi yaşamakla bir tutulur.

türkiye meyva-sebze pazarında ne yazık ki yapılan acemice hatalar neticesinde ve günü kurtarma politakaları nedeni ile ihracat çıkması olarak nitelenen ürünler ile beslenmekte ve üstüne üstlük tarımda sanayileşemenin ve üç kuruş kar etme politikaları nedeniyle ne yazık ki kabız bir sistem vücuda gelmektedir. siyasi iktidarların rant çabaları nedeni ile üretimde tam kontrol sağlanamaktadır.

üstüne üstlük aracı kurum ve kurumların bakkal defteri tutar gibi kurumlar olmalarından dolayı bir sistem meydana gelemenin acısını görmekteyiz.

pazar günü evinde tadilat yapan hıyarın önde gideni yüzünden iş bu giriyi tamamlamayı ilerki tarihlere bırakmaktayım ne yazık ki.

sözümüzün özü; biri zorunluluk diğeri keyfiyet olandır.
  5. meyve bitkilerin çiçeklerinden oluşur, sebze ise kök, yaprak gibi yerlerinde yetişir. bir diğer fark ise çekirdektir. meyveler çekirdekli olur, sebzeler ise bitkinin herhangi bir bölümü veya tamamı olduğundan çekirdek ihtiva etmez.buna göre salatalık bir meyvedir havuç ise sebzedir.
  6. meyveler ve sebzeler iki farklı şekilde sınıflandırılabiliyor. birisi teknik sebepler gereği döllenme sonucu oluşan, çekirdekleri içeren kısıma meyve dediğimiz sınıflandırma. buna göre kabak, patlıcan, karpuz, kavun da meyve oluyor. diğer sınıflandırma mutfakta kullanım alanları ve günlük alışkanlıklarımıza göre kullandığımız sınıflandırma. buna göre ağaçta yetişen meyve, yerde yetişen sebzedir demek çoğu durumda doğru oluyor. ayrıca başka bir yerde birisi sormuş "çilek sebze mi yoksa meyve mi?" bu sorunun cevabı evet. çilek ağacı gereği kendisi bir meyve ama aynı zamanda teknik sebeplerden dolayı gerçek bir meyve değil, sebze sınıfına sokmak daha doğru olur.
  1. 1