1. parmağını boyatmamak için türlü bahaneler uydurarak yalvaranlardan, böyle mi kullanacaktık diyerek kullandığı oy pusulasını herkese gösterene; heyecandan oracıkta bayılacak kadar elleri titreyenden, seçimi protesto ettiğini zannederek tüm adaylara mühür basanlara kadar her çeşit yurdum insanını gözlemleyebileceğiniz bir günlük deneyim.

ayrıca oy verme süresi bittiğinde oh be dediğiniz ancak ömür törpüsü kısmın ondan sonra başladığını kısa süre içinde kavradığınız, nitekim en ufak bir karışıklıkta müşahitlerin itirazı üzerine en baştan saymaya başladığınız ve bu süreç birkaç kez tekrarlanırsa ysk'ya içinizden güzel duygular beslediğiniz görev.
  2. pazar günü başıma gelmiş olan olay...

pazar sabahı kalktım, kahvaltı, çay derken saati 13 yaptım.
    kardeşimin zoruyla oy kullanmaya gitmeye karar verdik ben 16 gibi gitmeyi düşünüyordum oysa ki...

gayet rahat bi şekilde şortla, saç sakal karışık gittim sandık başına.
    sandık başkanına kimliğimi ve seçmen kartımı verdim. oy pusulası ve zarfı elime almıştım ki
    sandık görevlilerinden biri "oy kullanamaz" diye haykırdı.
    bir anda herkes sustu. ben şaşkınlık içinde sandık görevlisi olduğumu öğrendim o anda.

görevi yapmazsam başıma neler geleceğini bilmediğimden, orda oturmanın en mantıklı olduğuna karar verdim
    kim, nasıl, ne şekilde görevi bana verdi bilmiyorum hadi görev verdiniz adam gibi zamanında bildirin bari de
    itiraz edelim yapmamak için.

diğer sandık görevlilerinin hepsi bir partiden kendileri isteyerek görevlendirilmişti. istek olmadan
    veya biri senin adını vermeden görevlendirilmezsin dediler. araştırıyorum hala bulamadım.
    belki de ysk kafasına göre atadı ama niye ben ?

yapmayı düşünenler varsa yapmayın kardeşim işiniz mi yok sıkıntıdan patladım.
    hiç eğlenceli tarafı yokmuydu vardı. insanların şortlu, saç sakal karışık sandık görevlisine bakışları
    bir de oyların sayılması başka bi numarası yok.
  3. yorucu bi olay.heleki aile boyu sandıkta görevliyseniz.tüm gün boyunca insanların parmaklarına mürekkep döktüm kimisi serçe parmağını kimisi baş parmağını kimisi elini olduğu gibi uzattı orta parmaklarınıda gösterenler oldu tabi.günün sonunda ellerim çıkmayan mürekkeple boyandı.ertesi gün iki elimide törpüledim.bidahaki sefere seçmen listesini alıcam.
  4. kötü birşey gibi görünse de aslında benim gibi insanları incelemeyi seven birisi için eğlenceli olan iş.ilk kez babamın ısrarıyla 12 eylül referandumunda yaptım bu işi.biraz yorucu olsa da, öfkeyi çok iyi bir şekilde kontrol etmeyi gerektirse de fena bir deneyim sayılmazdı.yurdum insanını çok iyi gözlemlememe vesile oldu ayrıca.
    sandığa giderken show yapanlar mı dersin,eşiyle birlikte gelip sandığa gitmeden önce son komplimanları verenler mi dersin,heyecanlananlar mı dersin,iğrenç espriler yapıp komik olduğunu sananlar mı dersin..
    farklı siyasi görüşlerden insanlarla dip dibe koskocaman bir günü geçirip birbirinin düşüncelerine saygı duyup, farklı yaştan, görüşten insanlarla iletişim kurma imkanı sağladı hem de.hayatımda ilk kez böyle ciddi bir atmosferde bulundum ayrıca: mühürler tutanaklar müşahitler..

babam bu seçimde yine adımı yazdırmış.yine yapıcam bu işi yarın.ama saatlerce oy sayma işi ufak çaplı bir sürmenaja neden olabiliyor ne yazık ki..sabahın bir köründen akşamın bir vaktine kadar ne dikkat kalıyor ne birşey.en ufak bi yanılgıda tekrar tekrar saymaca vs.hele bu sefer oy pusulaları biraz kalabalık olacağı için daha geç bitecek muhtemelen ama olsun..