merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

seçimde sandık başkanı olmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. seçimde sandık başkanı olmak daha seçim başlamadan bir hafta önce gerilmek demektir.şahsım adıma bu anlamda aldığım ilk görevdir.bu görevi aldığınızı söylediğiniz de eş dost ve akraba aman dikkat oylara ,hile hurda olmasın vede gözünü dört aç diye telkinlerde bulunur.
    bununla birlikte geçmiş seçimlerde yapılan ve kulaktan kulağa efsaneleşen hile hurda yöntemleri duymuşsunuzdur...ki buraya yazmayı çok istemiştim ama etik olmaz düşüncesiyle vazgeçtim..
    bütün bunlara maruz kalmamak için kafanızda bir sürü strateji geliştirirsiniz.
    seçim günü öncesi oy kullanılacak alanı hazırlamaya gitmiş olmanız gerekir sandık başkanı olarak.bu işlemde bittikten sonra ertesi gün seçimin başlayacağı saatten bir saat önce orada olmalısınız ki pusulalar ,zarflar ,mühür herkesin önünde açılsın mühürlensin.bundan önce orada bulunan üyelere yemin ettirmek zorundasınız ki verilen kitapçıkta birer birer denmesine rağmen oradakiler tarafından itiraz edilen bir mevzu olmuştur bu.fakat yasal olarak herkese yemin ettirilmesi gerekir, ettirilmiştirde…
    işin komik tarafı yemin adı altında okuduğunuz cümlenin sonunda mukaddesat diye bir kelime vardır ki anlamını ancak öğrenmişimdir.velhasıl orada bulunanlarda anlamını bilmediği bu kelimeye dair yemin etmiştir(mukaddesat:kutsal sayılan inanç ve davranışlar. demektir)cümlenin tamamını tam olarak anımsamıyorum şu an..

efendim sonrasında o saat gelir ve başkan saatine bakar ve oy kullanımını başlatır.22 temmuz seçimlerinde sadece bir sandık olduğundan oy kullanma işlemi çok çabuk ve sorunsuz geçmiştir.yığılma olmamıştır.

ilginç bir tespitim vardır oda şudur ki kaç tane seçmen varsa hepsine tek tek oyunu sadece istediği bir partiye yada bağımsız adaya vermesi gerektiğini sonrasında mürekkebin kuruduğuna emin olduktan sonra pusulayı ters katlaması nın akabinde zarf kapağını davetiye sarfı gibi içine geçirmesi gerektiğini söylememe rağmen bir zarf tamamen boş, 8 oy pusulasında çoklu işaretleme yapılmış ve 14 şahısta zarfı iyicene yalayıp kapatmıştır. ki yapıştırmamasını birer birer söylememe rağmen.. şu demektir bazı insanlar karşı tarafın ne söylediğini ilk aşamada anlayamamaktadır.tabiyki bu bir suç yada kural dışı bir davranış değildir. yapıştırılan zarflar birer birer açılmıştır...

ayrıca kimlik tespiti yaparken yüzüne baktığım bir takım şahıslar rahatsız olmuş ki tamamen görev icabı kontrol yapmak zorundayım…benzemiyor muyum çok mu çirkinim gibi sorular sormuştur..şunuda belirteyim ki nüfus kağıtlarındaki resimleri hakkaten şahsa benzetmekte zorlanmışımdır çünkü resimler şahsın en kokoş haliyle çekilen resimlerdir.uzatmayayım...

oy verme işlemi bitiminde yüksek sesle ilan edilir kalan zarflar ,pusulalar sayılır bir takım hesaplamalar yapılır ,oy kullananların imzaları sayılır.sayılar birbirini tuttuktan sonra sandık açılır.unuttuğum prosedür olabilir affola…

oylar sayılır çetele için partili iki kişi görevlendirilir ve sandık başkanı zarfı açar yüksek sesle geçersisse söyler ki kurul üyeleri geçersiz oyu onaylamak zorundadır.ve orada gözlemci olarak bulunanlara gösterir.gçerli oylar daha sonra işaretlenir.bu konuda bende elime bir a4 kağıdı almışımdır ve çıkan oyları parti isimlerine göre çentik şeklinde kaydetmişimdir.sonrasında benim ve çetele tutan diğerlerinin oy sayıları belli peryotlar halinde karşılaştırılmıştır.kontrol edilmiştir ki herhangi bir katekulleye gelinmesin..

sonuç olarak sayım bitince çeteledeki toplam oylar sayılmış oy pusulalarının sayısıyla karşılaştırılarak tutarlı bulunmasından sonra tutanaklar tutulmuş olmalıdır.herşey mum mühürle mühürlenir torbanın içine konur.tutanakları herkes kontrol eder ve imzalar. torbayı polis eşliğinde sandık başkanı ve üyelerden biriyle teslim edilmesi gereken yere götürülür.

zor ve meşakkatli bir iştir.bundan sonra sandık başkanı olacak arkadaşlara kolay gelsin…
  2. yaşlı ve tonton bir teyze olması durumunda, diğer üyelerin görev dağılımını yaptıktan sonra, önüne okuyormuş gibi koyduğu kağıda bakarak uyuması ve bir üyenin sorusu üzerine uyanıp imam-cemaat espirisini yapması muhtemeldir. ayrıca yaptığı görev dolayısıyla en fazla parayı da başkan alır.
  3. çıkmayan mürekkeple parmağını boyatmamak için türlü bahaneler üretmeye gerek kalmayacak olay.
  4. gece geç saatlerde çuvalları noel baba gibi sırtlanıp emniyetten tahsis edilen transit'e binerek ilçe seçim kurulundaki hakim agaya gitmek demektir.
  5. jandarma bölgesinde yapılmışsa gecenin geç saatinde sırtta çuval onlarca askerle birlikte askeri araçlara binerek adliyeye gitmek demektir, ki o atmosfer hakikaten ürkütücü gelmiştir şahsıma. bir de tabi "hanfendi" siz taşıyamazsanız askerlerden biri taşısın diyen komutanlar mevcuttur, "asker al!" ya da ona benzer bir emirle sırttaki çuval alınmaya çalışılır, itiraz etmeniz sonucu ancak bırakıtırılır.

edit: imla.
  6. ülkemizdeki çarpık siyasal oluşumun ve partizanca yapılan boş siyasetlere karşı kendimce yaptığım ambargoyu kırıp, ulan bari şu referandumda bu yavşak havayı bir teneffüz edeyim dediğim durum. ne yapılacak nasıl yapılacak çok fazla bilgim yok. işin evet/hayır ından ziyade asıl kriterin katılım oranı olması gerektiğini düşündüğüm bir referandum. artık insanlar demokratik olgu ve olayları siklememeye başladı. bu durum çok kötü beyler.
    ''biz bu hallere düşecek adam mıydık?''