merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 3

sarımsak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. atalarımızın "günde bir elma, doktoru; bir sarımsak ise herkesi uzak tutar" diyerek eşsiz faydasını çok güzel ve net bir şekilde ifade ettikleri güzide bitki.
  2. tohumu yokmuş bu bitkinin, lokman hekim ölümün çaresini de bu tohumla bulmuş rivayetlere göre, tohumunu bilen gören varsa bir el etsin bana. bu arada ninemin yalancısıyım. o da ninesinin yalancısıymış...
  3. karaciğerinden rahatsız olanların çiğ tüketmemesi gereken yiyecek. allicin denen madde karaciğere toksik etki yapabiliyormuş çünkü.
  4. hergece 1 adet yutulması oldukça faydalıdır. çiğnemeden yutulduğu için ağız kokusu yapmaz. mide ve bağırsak güçlendirici, virüsleri yok edici özelliğinden dolayı oldukça faydalıdır. doğal antibiyotik olarak nitelendirilir.
  5. bünyeye afrodizyak etkisi yapar ama bir yandan da dehşet ağız kokusu yapar. sakız çiğnesen olmaz, tek bir geğirmeyle kendini bulur yine sarımsak. kimi zaman falso olur, kimi zaman ofsayta düşürür insanı.
    işkembe çorbasıyla birlikte daha da şiirsel olur aslında.
  6. diş ağrısı için kullanılan doğal ilaç. ancak asla hekim tavsiyesi değildir; çünkü sarımsağı ağzına atan hasta soluğu diş hekiminde alır. sonra da hekimimiz insanların ağız kokusunu çekmek neymiş daha iyi anlar.
  7. türk insanı olarak bayıldığımız kokulu ve faydalı sebzedir. tüketim zamanına dikkat edildiği sürece sorun yaratmaz, harikadır o.

imza: türk kadını
  8. bana kafa yapan sebze.(heralde sebze)
    soğan ve sarımsak nedense kafa yapar bende. böyle içmeden içim bir hoş olur. uykum gelir, maymalarım.. yaşa be sarımsak.
  1. 3