1. bu camiyi yaptıran hayırsever..canı herhangi bir şey istediğinde sanki yedim say diyerek o paraları biriktirmiş...o biriken paralarla bir cami yaptırmış ve adını sanki yedim camii koymuş
  2. benim için bir iki sene süreli bir yanlış anlama yaratan camii. aslında kafa karışıklığının sebebi camiinin adı ve geçmişi. rivayet şöyleydi: keçeci hayrettin veya adanalı şakir efendi olduğu rivayet edilen bir zat kendisine yöneltilen usulsüzlük, yolsuzluk iddialarından sonra bu camiiyi yaptırmak suretiyle, "sanki yedim; alın işte, camii yaptım!" minvalinde bir beyanla kendini aklamış. insanları susturmuş yani adam resmen camii yaptırarak "qapaq" yapmış.

aslında hikaye o değilmiş. bu aralar çok fazla siyasi ihtirasa şahit olduğumuz için ben böyle bir senaryo yazmış olabilirim. genel olarak kabul gören rivayeti şu şekilde:
    keçeci hayrettin yahut adanalı şakir efendi olduğu rivayet edilen bir zat ne zaman canı pahalı şeyler istese "sanki yedim" deyip parayı bir kenara biriktirmiş, zamanla o kadar birikmiş ki işbu camiyi yaptırmış.

hikayeyi ilk okuduğumda ecdadıma "bu neyin kafası?" diye sitem etmiştim. şimdi ise "bizim kafa neyin kafası?" diye önce kendi halime, sonra günümüzde siyasetin bizi düşürdüğü halimize üzülüyorum.