1. herşeyden önce "sanatın içinliği"nin tartışılması doğru olacağından, yüz yıllardır sanata yalnızca iki bakış açısından bakanların halen deliler gibi tartıştığı önermelerden biri.
  2. ne zaman ki sanat daha geniş kitlelere hızla ulaşır olmuş ve bunu ulaştırmak için aracılar bundan para kazanır olmuş... işte o zaman bu söz tamamen kalkmıştır ortadan. artık sanat, toplum için bile değildir.

    sanat para içindir.

    (bkz: korsana hayır)
  3. tanzimatın 1.döneminde ki ''sanat toplum içindir'' anlayışının aksine 2. döneminde ki sanatçıların benimsemiş oldukları anlayıştır.
  4. servet-i fünuncuların,fecr-i aticilerin,ikinci dönem tanzimat sanatçılarının benimsedikleri anlayış.nedendir bilinmez yıllardır tartışılagelmiştir;merak etmişimdir,kuru kuru sanat yapılmaz tabi ama insanların anlayamadığı bir roman yazmak ne derece sanattır mesela?iyi ama sadece insanlar anlasın, bir şeyler öğrensin diye de roman yazılmaz ki kardeşim!o zaman şöyle oluyor:sanatı bir şeyler için yapmak anlayışı tez ortadan kalkmalı!
    yani ne ahmet altan gibi yazdıklarım satılsın,ben paramı kazanayım anlayışı olsun,ne de mitoloji bilginiz olmadan asla anlayamayacağınız ece ayhan şiirleri kıvamında olsun sanat.