merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. iyilik yap denize at benzeri anlamlar içeren cümle,özlü söz..
    bu tür kavramların arkasında büyük eksiklikler vardır kanımca..misal;benim yapmayacağım şeyin,bana yapılmayacağını kim garantileyebilir diye sorarım en basitinden..

üstelik,iyiliği biri için,bir hedef için yapmıyorsam niye yapıyorum ya da bana yapılmasını istemediğim şey aslında benim yapmak isteyip de içimde bastırdığım birşey midir ki,sonra başıma bela olsun istemem,vazgeçerim(birileri* * * farkına varır da ödetmeye kalkar diye tırsmaktayım aslında..)

yaptıklarının sorumluluğunu almayan,kararlarının geleceğini düşünmeyen insanlara söylenmiştir bu sözler diye düşünmekteyim..eğer öyle ise,bu kadar basit cümleler ile beyin yıkamak mı doğru olandır yoksa hatanın nereden kaynaklandığını gözler önüne sermek mi..

arada kaynayanlar;o iyimser bakışı korumaya çabalarken,gerçeklerle uyuşamadığını hissedip acı çekenler olur..
  2. empatidir bir nevii. bunu başarabilen insan, hayatın ona vermek istediği bir çok erdemi alabilme kapasitesine de sahiptir ayrıca.
  3. eğer zamanında herkes tarafından en önemli ilke kabul edip uygulanmış olsaydı, dünya tarihini değiştirirdi diye düşündüğüm cümle.
    çünkü insanlar genellikle kendilerine yapılmasını istemedikleri ne varsa başkalarının üstünde deniyolar gördüğüm kadarıyla.
  4. herkes hayat felsefesi haline getirip öyle hareket etse insan ilişkilerini daha bir güzelleştirecek söylem
  1. 1