merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

salman kaya

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. eğitimci kökenli shp eski ankara milletvekili.1994 yılı 1 mayısında ankara polisi tarafından meydan dayağı yemiş (tandoğan meydanında)koalisyon ortağı partisinin gıkı çıkmamıştır.
  2. hdp'nin halkevleri, tkp ve ödp ile ankara için ortak aday görüşmelerinin devam ettiği sıra da ilan ettiği adayıdır. süreci takip edemediğim için bu ortak görüşmelere vb girmeyeceğim.

chp'nin mhp'li mansur yavaş'ı aday göstermesinden sonra hdp lan benim neyim eksik diyerek akp'ci, yetmez ama evetçi salman kaya'yı aday göstererek sağcı aday açığını kapatmıştır.

yetmez ama evet ile akp destekçiliği hdp'nin ankara adayı ile devam ediyor.

salman kaya'yı anlamak ve uzak durmak için ufuk açıcı bir röportaj...

her kelimesi evet dolu...

http://www.taraf.com.tr/...
  3. yetmez ama evetçileri muhsin yazıcıoğluyla aynı kefeye koyan sapık zihniyetin başlığının altını pislettiği hdp ankara büyükşehir adayı, adayımız. muhsin yazıcıoğlu ve zihniyetine karşı ne yapabildikleri de ortada ya neyse...

birincisi daha önce de yazmıştım, referandumda verilen evet yada hayır oyu başka imleyenler olmaksızın tek başına çok büyük bir anlam ifade etmemektedir. bu kollektifçi adamla ülkücüyü aynı kefeye koymaya benzer. dolayısıyla salman kaya'ya akp'li muamelesi yapmak aklı peynir ekmekle yemekle eşdeğer.

ikincisi salman kaya'nın çizgisi hatalı bile olsa bu çizginin ideologlarından değil. geçmişte teorisyenliğinden ziyade mücadelesiyle öne çıkmış bir adam. hafif ter petrosyan'a benzetilebilir yani. adamın nasıl bir adam olduğunu da anlatmayacağım, 1994 1 mayısında yaptıklarını herkes biliyor. kıratın terkisindeki kara murat sessizliğini de(shp o sırada çiller'le koalisyon ortağıydı)... şimdi senin böyle bir adama "komprador uşağı" muamelesi yapman benim chp'li gariban bir adama ergenekoncu muamelesi yapmama benzer. ayrıca o dönemin atmosferinde bir yanlıştan başka bir yanlışa sürüklenerek de olsa alevi olmasına rağmen ulusalcılığa tavır alması artı puan bile sayılabilir.

sonuç olarak ankara için en uygun aday olmuştur. tuzluçayır'ın alevisinin de, keçiören'de amele pazarında tutunmaya çalışan yeni göç etmiş işçinin de hayatından gelen, onların sıkıntılarını bilen birisidir. alevilere kendi katillerine oy atmaları dayatılan bir ortamda en doğru adrestir. akp'nin daha yeni terör estirdiği ortamda da akp'cilik yapmayacaktır, yapamayacaktır. buna sosyal kökeni müsade etmez bir kere.

dolayısıyla bugün oylar bölünmesin kaygısıyla chp'ye oy atacak herkes şu an oyları bölen durumundadır. maalesef aynı şey dy ve tkp geleneklerinden gelen(türkiye solunun en reformist iki damarı) kaypak dostlarımız için de geçerlidir. eğer mansur yavaş değilde alelade bir kemalist aday gösterilse chp'ye oy atacak halkevi, hdk ile ikili görüşmelerinde falan semtte şu aday olsaydı chp'yi destekleyecektik diyen tkp bu konuda kimseyi kandıramaz. ulan daha iki gün önce kemalistlere oy atarken sorun yoktu, salman kaya mı sağ aday? hassiktir ordan!

edit: salman kaya'ya sağcı diyen kişi ya solcu değildir yada liselidir. birde ifadelerine biraz özen gösterseler iyi olur. ben de mesela ne chp'den, ne de chp'nin arka bahçesi oluşumlardan zerre hazzetmiyorum. ama halk mahkemelerinde kendilerini kurşuna dizmek gibi manyak düşlerim yok. yada sağcı demiyorum, rezil demiyorum. dikkat etmek lazım, ondan sonra ah gözüm dememek lazım. kürt hareketinin türkiye kamuoyu nezdindeki olağan suçlu konumuna sığınarak politika geliştirmemek lazım. sonuçta faşizme karşı dik durmayı beceremiyorsan dik duranlara destek olmak lazım, ille de biz de devirmcilik yapıcaz diye komplekslere girmeye hiç gerek yok.
  4. eski shp milletvekili salman kaya referandum için "yetmez ama evet değil doğrudan evet" dedim demiş.

ne güzel hdp'nin akp'li ankara büyükşehir adayını şimdiden kutluyorum.

alevilere evet demeleri çağrısı yapan kaya, aleviler'in "ak parti’nin aslında şeriatçı bir gizli ajandasının olduğunu düşünüyorlar." ile aslında olmadığı vurgusunu yapıyor.

aslında akp; alevileri biraz tanısa filan en demokrat parti o. yoksa şeriatçı, gizli bir ajandası filan yokmuş. akp'nin bazı yanlış uygulamaları oluyora getiriyor.

tabi cemaat yurtları, kızlı erkekli çıkışları,
    eğitim sen dahil eğitimcilerin, çocuk psikiyatristlerinin, ailelerin ve akademisyenlerin karşı çıktığı 4+4+4 ne ki, sınavlarda cemaat şifreleri vb ne ki?
    liselerin imam hatipleştirilmesi ne ki.... yoksa referandum ile hep özgürlük getirildi toplumun dincileştirilmesi ne ki, hizbullah'ın güçlendirilmesi ne ki? haşa yalan canım. salman kaya nasıl rahat yalan söylemiş veya bildiğin yalancı.

hukuğun şu an ki haline bakınca bile bu komedi görülebilir.

sonuç olarak;
    ankara adayı üç sağcıdan biridir.
    akp melih gökçek,
    chp mansur yavaş,
    hdp salman kaya.
  5. kendisini yeterince sağcı bulmayanlar mansur yavaş'a oy verebilir zira kendi kitleleri öyle yapacak. hem sol kitle kürt sorunu konusunda baya bilinçlendi, ülkü ocaklarına gitmeye başladılar artık.
  6. ufuk uras'ın desteklediği aday.
    başka sözüm yok hakim bey.

şeriatçı adamın peşine takılanlar ne diye başkalarının kitlesine laf eder ki?

bak altan tan alınır sana....
  7. oğuzhan müftüoğlu'nu reformist bulan arkadaşların 1 mayıs 1994'teki tavrından ötürü solcu ve demokrat diye niteledikleri siyasetçi.şunu söyleyeyim,oğuzhan müftüoğlu'nu çok sevdiğim söylenemez.zaten genel olarak kendisini devrimci yol'un devamı olarak tanıtan örgütlenmeleri samimiyetsiz buluyorum.ancak,salman kaya son senelerdeki tavrına rağmen 1 mayıs 1994'te yediği dayaktan ötürü hala demokrat,solcu diye niteleniyorsa oğuzhan müftüoğlu da en hasından proleter devrimcidir.bu kadar da net konuşuyorum.
  8. hdp'nin ankara'da aday olarak gösterdiği referandum 'evet'çilerindendir.

http://www.taraf.com.tr/...

pkk ile tsk arasında yoğun çatışmaların yaşandığı, her iki taraftan da ölüm haberlerinin geldiği, kısaca akp terörünün hüküm sürdüğü bir süreçte, akp'nin darbe anayasasını değiştireceğine kendini inandırmış bu adam bugün kendini 'ezilenlerin partisi' olarak tanımlayan hdp'nin adayı oluyorsa sıkıntı vardır. hani hdp'nin ilkeleri vardı? hani düzen işbirlikçilerine yer yoktu partinizde? neyse hdp'yi tartışacağımız yer burası değil.

bu adam seçimlerle ilgili ''ankara'da üç mhp'li adama karşı yarışacağız'' demiş. üstüne ''balık hafızalı olmamak lazım'' demiş. http://www.turnusol.biz/...

merak etme salman'cım, bu halk her şeyi hatırlıyor. çok iyi hatırlıyor hem de, bundandır ki düzen işbirlikçilerine verecek oyu da yok artık.