• görseller

• salep
    • salep
    • salep
    • salep
  1. bir tür orkidenin yumru tipi kökünden elde edilen toza denir. eski türkçedeki ismi ise it taşağı dır, bu bitkinin yumru şeklindeki kökü cidden taşağı andırmaktadır, çiçeği ise vajinayı. meşhur maraş dondurmasının sırrı da; keçiler dağda kırda bu vajina şekilli orkidelerle beslenir ve aromalı sütleri it taşağından yapılan salep ile dondurma eylenir. yaşar pastanesi'nde üretilen bu dondurma mado adı altında tüm dünyaya yollanır ve tüm dünya bu lezzetli dondurmayı cinsel çağrışımından bihaber tüketir.
  2. aynı zamanda,kayak merkezlerınde kaydıktan sonra sömine başında içtiğim salebin tadı hala damağımda. 10 sene oldu be arkadas
  3. soğuk kış günlerinin dostu içecek. kışın eminönün' den üsküdar' a geçerken hem etrafı izleyip hem de salep içmek paha biçilemez bir zevktir benim için. bir yandan vapura çarpan hırçın dalgalar, bir yandan üşümüş ellerinizle tuttuğunuz sıcacık salep... yok böyle bir zevk. bol tarçınlısı makbuldür. olsa da içsem ya. acaba market kapanmış mıdır ki? gidip bakmak lazım...
  4. yatılı okulda,kış mevsiminde,akşam yemeğinden sonra bir buçuk saatlik izn verilir,daha sonra etüt saati başlardı.
    o arada 15 dakikalık yürüyüş mesafesiyle şehrin merkezindeki
    meydanda bir salepçi amcamız vardı.beş on arkadaş güle oynaya gider dolu dolu saleplerimizi alır zevkle içer ve yine neşe sohbet,kovalamaca okula dönerdik.o saleplerin sıcaklığını,kokusunu,tadını hiç bir mekanda bulamadım.hala aramaktayım.bahsettiğim olay-66 yılları arası.
    kimbilir belki de kaybolan çocukluk ve gençlik yıllarını aramaktayım,salep'in kokusunu ve tadını ararken.
  5. en güzeli üsküdar fethi paşa korusunun tepesinde bulunan, dilruba denen o mükemmel mekanda yapılandır. henüz oradaki kıvama, kokuya, tada ulaşmış bir yere rastlamadım. bunları yazarken dahi o mis kokuyu alabiliyorum.

soğukmuş, yolmuş anlamam giderim derseniz şayet, hafızanız boğazın en güzel hallerinin fotoğrafını çekerken, bu mis kokulu içeceği yudumlamanın zevkine en güzel şekilde varırsınız.