• görseller

  • sakarya meydan muharebesi
  • sakarya meydan muharebesi
  • sakarya meydan muharebesi
  • sakarya meydan muharebesi
  • sakarya meydan muharebesi
 1. türk milleti'nin emperyalistlere karşı kazandığı ilk savaştır. savaş çok kanlı geçmiştir. bayraktepe defalarca kez el değiştirmiştir. atatürk ordunun o sıradaki kötü gidişini engellemek amacıyla dünyada eşi benzeri bulunmayan bir savunma taktiği geliştirmiştir. bunu ordu komutanlarına "hattı müdafa yoktur sathı müdafa vardır. o satıh bütün vatandır. vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz" şeklinde emriyle bildirmiştir. atatürk'ün yorumuna göre de savaşın dönüm noktası o andır. ayrıca falih rıfkı atay'a göre kurtuluş savaşı'nın dönüm noktası o andır.
 2. tarihin en uzun süren meydan savaşı olup mustafa kemal' e mareşal rütbesini getirmiştir. kurtuluş savaşı boyunca yaptığımız son savunma savaşı olan sakarya' nın ardından atatürk yunanı denize dökeceğimiz büyük taaruz emrini verecektir. büyük taaruz kazanıldıktan sonra ise şu enfes emri; ordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri.
 3. kaderimizi şekillendiren muharebe. bugün tam 88 yıl olmuş o şanlı savaşı kazanalı. teşekkürler büyük atatürk ve silah arkadaşları.
 4. tarih sınavına çalıştığım daha doğrusu ezberlemeye çalıştığım bi sırada konu sakarya meydan savaşına geldi ve o ana kadar olan çalışma modum ve duygularım alt üst oldu. gözyaşlarımı tutamadım. paylaşacağım şey atatürk ün sakarya savaşında söylediği bir söz.

  'hattı müdafaa yoktur,sathı müdafaa vardır.o satıh bütün vatandır.vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça düşmana terk olunamaz.'