merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

sahiplenmek

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. birşeyi tamamen sana ait olduğunu düşünüp, başkalarının ona yaklaşmasını engellemeye çalışmak,; onu korumak, kıskanmak.
  2. bir ilişkiye başlarsın, senin için ''herşey tamam'' zannedersin. sadece yanında durmak, birlikte vakit geçirmek, onu sahiplenmek anlamına gelir; öyle zannedersin.
    yahut ona yanlış gözle bakan biriyle kavga etmek onu sahiplenmek gibi gelir sana.
    asıl sahiplenmek bu değildir. sahiplenmek onun sıkıntılarında, yapmaya gücünün yetmediği şeylerde, haksızlığa uğradığında ona yardımcı olmak ve onun mutlu olmasını engelleyen ne varsa bu konuda ona ''destek'' olmaktır.
  3. kokun kokusuyla alaşır.
    ağıraksak gider herşey.
    tıkır tıkır yolunda gider.
    sahiplenirsin dudağını.

şehirlerarası uzun yollarda,
    ülkelerarası uçak rotalarında
    birçok ayakizi var
    peki bunları kim sahiplenecek?
  4. nedense bir insanı sahiplenmek şeklinde algılanıyor bu kavram öyle ki bi' sahil kenarını,sahildeki en rahat kayayı ya da çay bahçesinin en güzel konumdaki masasını bile sahiplenebilir insan.o kadar çok şey var ki yalnızca kendimize ait hissetmek istediğimiz,başkaları ile paylaştığımız gerçeğinden kaçtığımız.mesela en son sahiplenmeye çalıştığım sitemize getirilen minik köpek yavrusu.o kadar tatlı ki soğuktan üşüdüğünde titremeye başlıyor ben de kucağıma alıyorum onu,ısınıyor..eve bile çıkarıyorum bazen ve hep benim olmasını istiyorum ühüü.
  5. can baba şöyle der;

ille de bir şeyleri sahipleneceksen,
    çatıların gökyüzüyle birleştiği yerleri sahipleneceksin.
    gökyüzünü sahipleneceksin,
    güneşi, ayı, yıldızları…
  1. 1