1. midenin anasını ağlatmaktır.ya da rahatlatmaktır.ön hazırlıktır.olmamış duaya amin demektir.oldu olcak dereyi görmeden paçayı sıvamak da uygun düşebilir.atasözlerini kullanımına uygun kullanmamayı adet edinmektir.
  2. sabahları sık yaptığım eylemdir. cahilliğimi bağışlayınız, lakin benim bilgim dahilinde midedeki asidin ph değeri sağlıklı bünyelerde 2 falandır. içtiğimiz soda'nın ph değeri 6 - 7 civarıdır. eğer mide dokusu ph 2 lik aside bana mısın demiyorsa, ph 6 - 7 niye zarar verir denir anlamış değilim.
  3. mideye asit özelliğinden dolayı zarar vermeyan olaydır.aksine mide asitliğini düşürür,ki midenin aside en çok ihtiyaç duyduğu yemeklerden önce asidi düşürmek de iyi değildir.bir de ev dışında hijyeni şüpheli ortamlarda mide asidine daha çok ihtiyaç vardır buralarda da yapmamalı.salmonella yı kapar 40 derece ateşle yatarsınız bir yandan da "o sodayı içmeyecektim mahmut" diye hayıflanırsınız.
  4. midenin asiditesini dusurdugu için zararlı olduğu iddia edilen, ve yine benim kafamı karıştıran eylemdir.  eğer soda midenin asidini düşürdüğü için zararlıya, misal hafiften bazik olan süt midenin anasını beller, keza su da aynı şeyi yapar, zira hepsi mide asidine göre daha bazik. yok, asiditeyi yükseltiyor dersek, o zamanki ikilemimizi de şurada açıkladık : @4114103

yok mu su isin kompedanı, bilgisiyle biz cahilleri aydınlatacak birisi?