merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

saatte 40 km yol gidebilen metro

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. 22 kilometrelik yola 16 tane istasyon koymuşlar.
    yani duraklar arasında ortalama 1,5 kilometre falan var.

be düşünmek için götünü kullanan şahıs, sorarım sana. 1,3 kilometrelik yolda -hızlanması için gerekli 100 metreyi ve yavaşlaması için gerekli 100 metreyi attım- 100 kilometre hıza çıksa ne çıkmasa ne?
    hepsini geçtim, bir tane trenin sisteminde arıza çıktı ve yolda kaldı. 90 saniyede bir metro kaldıracaklar. arkadan gelen 100 kilometre hızla gidiyor olsa sence kaç kişinin hayatını tehlikeye atar?

evet, düşünmeden konuşmak çok güzel değil mi?
  2. yüksek hızlı trenle karıştırılmaması gerekir.

not: fizik ya da matematik bilmemek ciddden çok kötü bir şey. sonra mal gibi kalabilirsiniz insanların içinde.
  3. düşünmek için götünü kullanmayan yazarların, götlerini dinlendirmek için oturarak gitmeyi tercih edeceği metrodur.

her kilometre başı istasyon mu olur kardeşim. oldu olacak istasyon modelinden çıkılsın, müsait bir yerde inecek var modeline geçiş yapılsın. zaten işin mantıksızlığı burada. 22 kmlik metro hattı için 16 istasyon çok fazla.
  4. anadolu yakasını bilmeyenlerin fazla durak sayısı olduğunu iddia ettiği ulaşım aracı.
    kardeşim sen biliyor musun ki carrefour ile bostancı köprüsü arasında 1 kilometre falan var.
    fakat ikisi de merkez olduğu için insanlar ikisinde de inmek istiyor. sen o ikisinden birinden durağı kaldır, gör bakalım nasıl isyan çıkıyor o duraklarda.
    ne yapsınlar yani, küçükyalıda evi olanı "yok kardeşim, sadece merkezlerden götürüyoz" diye maltepe'de mi indirsinler?
    her 5 kilometrede bir mi durak olsaydı?
  5. düşünmeliydim böyle düşünecek insanların birer izmirli olmasını. izban hakkında daha önce yazdım mı bilmiyorum ama bilinmesi gereken şey şu ki izmir önce gitsin de tcdd raylarında hizmet vermekten çekinsin.

ek olarak 20 dakikalık ulukent- bayraklı ulaşımında kaç tane durak var öğrenmek gerek ya da 12 dakika süren bornova konak ulaşımındaki 8 istasyon?

hani deseniz ki istanbul'da ulaşım pahalı yemin ediyorum bir şey demem ama matematik özürlüsü olmak kötü, sidik yarıştırmak daha kötü.

bayramda bir aksilik olmazsa tüm istanbulluların binmesi gereken metro.
  1. 1