• görseller

  • saçmalamak
  • saçmalamak
 1. örneğin..

  ne geyiği = ren geyiği
  ne ren = evren
  ne evi = dağ evi
  ne dağı = ağrı dağı
  ne ağrısı = diş ağrısı
  ne dişi = süt dişi
  ne sütü = inek sütü
  ne ineği = köy ineği
  ne köyü = kadıköyü
  ne kadısı = mahkeme kadısı
  ne mahkeme = askeri mahkeme
  ne askeri = türk askeri
  ne türk = göktürk
  ne gök = yergök
  ne yeri = iş yeri
  ne iş = ince iş
  ne ince = haince
  ne ha = deha
  ne de = evde
  ne evi = dağ evi
  ne dağı = yıldız dağı
  ne yıldızı = kutup yıldızı
  ne kutup = güney kutup
  ne güney = yılmaz güney
  ne yılmaz = cem yılmaz
  ne cem = ismail cem
  ne ismail = hazreti ismail
  ne hazreti = peygamber hazreti
  ne peygamber = son peygamber
  ne son = anason
  ne anası = deniz anası
  ne denizi = kara denizi
  ne karası = kömür karası
  ne kömürü = taş kömürü
  ne taşı = lüle taşı
  ne lülesi = saç lülesi
  ne saçı = arap saçı
  ne arabı = irak arabı
  ne ırak = kuzey ırak
  ne kuzeyi = ülkenin kuzeyi
  ne ülkesi = krizler ülkesi
  ne krizi = kalp krizi
  ne kalbi = çocuk kalbi
  ne çocugu = *rospu çocuğu
  ne *rospusu = ortalık *rospusu
  ne ortalık = ulu ortalık
  ne ulu = kokulu
  ne kok = mis kok
  ne misi = hacı misi
  ne hacısı = hristiyan hacısı
  ne hristiyan = katolik hristiyan
  ne katolik = eski katolik
  ne eski = baba eski
  ne babası = şan babası
  ne şan = ali şan
  ne ali = muhammed ali
  ne muhammed = hazreti muhammed
  ne hazreti = kral hazreti
  ne kralı = gol kralı
  ne golü = yılın golü
  ne yılı = yılan yılı
  ne yılanı = demir yılanı
  ne demiri = balkon demiri
  ne balkonu = mutfak balkonu
  ne mutfağı = osmanlı mutfağı
  ne osmanlı = son osmanlı
  ne son = en son
  ne en = kefen
  ne kef = çirkef
  ne çir = incir
  ne in = serin
  ne ser = kanser
  ne kan = soykan
  ne soyu = it soyu
  ne iti = biti
  ne b = kalb
  ne kal = bakkal
  ne bak = kabak
  ne ka = ford ka
  ne ford = henry ford
  ne henry = birinci henry
  ne birinci = onbirinci
  ne on = fedon
  ne fed = mosfed
  ne mos = termos
  ne ter = kanter

  (bkz. oha)
  (bkz. yuh)
 2. son derece gereksiz görünen ama aslında insan için son derece gerekli, elzem bir eylemdir saçmalamak. eğer herkes doğuştan en süper, en doğruları yapıyorsa o halde bu doğrular hangi yanlışlara göre doğrudur sormak gelir içimden.

  insanlar doğru davranmazlar ama hep yanlışları elerler, bir insan bir davranışı yapar ve onun işe yaramadığını görür ve onu eler ardından birini daha birini daha ve davranış uzayında kalanlar onun doğruları olur. bireysel evrim olsa olsa bu şekilde cereyan eder böylece saçmalamış ve kısıtlarımızı öğrenmiş oluruz, aksi bir öğrenme nasıl mümkün olabilir merak ederim ?

  hayatı boyunca doğru ahmeti oynayan insanların belli bir sınır durumunda kafayı yemelerinin sebebi, en müğhendis insanların yeri geldiğinde "mikerim böyle hayatı" demelerinin özünde yatan aslında hiç saçmalamadıklarını bundan dolayı doğru diye kendilerine hazır verilenleri artık kullanmanın bir gereğini hissetmeyip kusmaları, yanlışlarla doğrulara varamamış olmanın abukluğunu hissetmelerinden ötürüdür.

  olması gereken er ya da geç olacaktır iyisi mi erkenden saçmalamak, denemek yamulmak...
 3. -kendimi kaybettim hulusi, bulamıyorum.
  +ee çaldırsana olm.
  -şimdi saçmaladın işte.
  +neden ki?
  -olm şarjım yok ki.

  ...gibi bir şeydir.
 4. saklanmak için mi bu kadar uzun yürüdün. şemsiyeni çevirip durma öyle, hem gelmedi mi daha bahar? gelince bahar ellerini kaldırıp başına sürersin. hep sen mi kıskandıracaksın insanları?kim gitmiş düğüne, kimlerle eğlenmiş bilmem lazım, hem bilmeden geçmez ki bu dünya. nasıl dayanır, bu yürek pat pat çarpmak istemez mi hiç, yalan mı?

  dolabın kapağını açıp kafamı içine soktu, şakacıktan. karanlık oldu birden, hiç bilemedim kaç kişiliktir kenarı işlemeli sofra takımı. saklanbaçta ebelemeceye nazaran bir çekicilik var mı diye düşünürken düştüydüm ilk defa inşaat çukuruna tepe taklak. parlayan gözlük camlarımla fark edildim derinlerde. masanın tahtasıydı sanatımı icra edebildiğim, kulağıma batmayan duzgun nesne, tıkırtılarla eğlenirdim, müzik yoksa da olurdu. yürümek bile zor bana, aklımda çok şey var yapacak ama insanlar da ölüyor bi yandan. önemli insanların arasında bulundum, sırf bir iki bi şey yemek için, aç olmadığım halde yürüdüm o kadar yolu. bardağın içindeki yarım kalmış su ile yıkardım balıkları. öperdim tek tek salkım salkım üzümleri. şarabıma meze yapmadan ince ince keserdim kaşarı.kim çağırdı ki beni az önce, tuvaletteyken ben...

  karıncaları sayardı boş zamanlarında, ona kadar sayabiliyor çünkü boş geçerdi matematik dersi, ya da geçermiş bana öyle anlatırdı. hoca hep dersin sonunda gelirmiş. sınıfın kapısını kitlermiş. kapı yeniymiş kimse bilmezmiş marangozun kullandığı ağaç nerede yetişirmiş, ağacın yaşı kaçmış, üzerinde dolaşan sincaplar ilk defa neye şaşırmış. sanki güneş doğunca ölecek gibi olmuşlarmiş ama alışmışlarmış zamanla. güneş bi gün doğmamış o gün hep karanlıkmış, kuşlar hep uyumuşlar, hiç ağlamamışlar. yalandı biliyordum hepsi yalandı, asfalta yapışmış sincabı kim görse midesi kalkardı.

  sakız çiğnerdi hep gözleri kapalı. gözlerini açabilseydi ilk bana bakacaktı, söz vermişti ama gizlice açıp başkalarına baktığını görürdüm bazen. geçmedi yıllar veya çabuk geçti ne biliyim. ben matematiksel formüller içerisinde olayın fiziğine hakim olmaya çalışırken sakallı oğlan labudları çeviriyodu iki eliyle düşürmeden. bütün değildi hiç bir şey. az kalmıştı ama ne önemi vardı ki zaten...

  sıklıkla dans ederdim çesitli müzikler eşliğinde, çok ciddiydim figürlerimi sergilerken. üzerinde oturduğum sandalye gıcırdıyordu bugünlerde, evet evet, hakkaten sanki değişik bir frekanstı bu kulağıma gelen, sanki hep bir kez anladım mı gerisi gelecek gibi olurdu ama yine pencere açık kalmıştı. rüzgar kaçmıştı kulağıma ama olsun zararı yok, burnumu kaşımak için elimi kaldırdığımda kokuyu almıştım , temizlik kesin şarttı.

  ne zaman hırkamdan sıkılsam yenisini giyerken eskisine bakıp gülerdim kahkaha ile ama neden gülmek bu kadar saçma gelirdi bana bilemeden ayrılırdım evden. şimdi kimi görsem anlatayım istiyorum bu traji komik fenomenin bende yarattığı derin etkiyi, ama anlamazlar. beni anlamadan bana bakacaklar diye canımı sıkmak istemiyorum. kızmıyorum hiç, anlıyorum, telepati, sempati falan kurarım ben onlarla. kulaklarının arasında gidip gelen düşünceleri bana ışık hızının karekökü ile gelirken ben sakinimdir, öyle anlamsız hareketlerle kendimi elletmem kimseye. gözlerinin içine bakarım ki beni kaybetmesinler, yanı baslarındayımdır hep. ama bazen de uyuku basar, tatlı tatlı dalarım okyanusun yanındaki dağın yüksek tepelerine. kuşlar geçer, selamlaşırım. hatta kanatlarını çekelerim şakacıktan, korkarlar, düşecek gibi olurlar, gülerim. ey karabatak turna ol benim için iki dakika ne olur derim, bakar öyle saçma sapan. salak hayvan...