1. küçüklük yıllarının vazgeçilmezidir. eğer biraz da çekingenlik varsa bünyede ergenlik yıllarının başlarına kadar tekabül edebilir.

saçın nasıl kesileceğine kanaat getirememekten ve de alışkanlıktan olsa gerek, berber koltuğuna oturduğunda baba anlatır berbere saçın nasıl olacağını. kimi zaman istenilenden çok uzak anlatır, kimi zaman berber çok uzak ara şeyler anlar. biraz büyüdükçe berber koltuğuna oturmadan önce babaya ya böyle böyle istiyorum böyle böyle anlat diye direktifler verilse de baba yine de kendi kafasında oluşturduğu tabloya göre anlatır yine bir şey değişmez.

genellikle facia saç kesimleriyle bitmeye mahkum yıllardır.
  2. yolda babaya hayallerden bahsedilir:
    - baba önler şöyle olsun, yanlar böyle, falancanınki gibi..
    + ..
    berbere varılır, baba özet geçer:
    + okul tıraşı

ulan her defasında da beklerdim bu sefer de banim istediğim şeyi tarif etsin diye.
  3. -baba amerikan olsun ya üstler uzun.
    +o ne oğlum tas koymuş gibi.
    +maamut alabuluz.
    -?!!
    abi hoşgeldiniz ne içersin?

konuşmalarına sahne olmuş olaydır.
  4. yakında deneyebilirim bunu.

ulan ne zaman berbere gitsem aynı şey oluyor. yarım saat berbere laf anlatıyorum. kesim hakkındaki tüm detayları veriyorum. hangi bölgenin nasıl ve hangi kısalıkta kesileceğini anlatıyorum ama sonuç hep aynı. bir türlü istediğim gibi kesen bir insan evladı çıkmadı henüz.

sürekli berber değiştiriyorum. berber değiştikçe kesim şeklini her seferinde anlatmak zorunda kalıyorum. ben de sabit bir berberimin olmasını istiyorum lan artık. "abi her zamanki gibi kesiyoruz" demek istiyorum amk. akıllı olun berberler! kulak verin dediklerime.

babamı saç kesimine giderken yanımda götürmeden önceki son hamlem görseller yardımıyla saçın kesim şeklini göstermek olacak. saçın kesim sonrası olmasını istediğim halini yanlardan, üstten, karşıdan ve arkadan olmak üzere toplam 6 açıdan gösteren bir görsel etkinlik gerçekleştiricem. bunu da ya bilgisayar çıktısı halinde ya da powerpoint sunumu şeklinde berberle paylaşmayı düşünüyorum. artık bu da işe yaramazsa son çare babam olacak. büyük adam sözü dinlerler belki amk.
  5. her türk erkeğinin küçükken geçtiği evredir bu saçın tarifini babanın yapması.

"sen git berbere ben telefon açarım"

çocuksunuz.gidiyorsunuz berbere. saçınızla başınızla pek alakanız yok ama o saç size ait olduğu için sahipleniyorsunuz o saçı çok doğal olarak. berbere gidildiğinde koltuğa oturur oturmaz usta olan kişi traş edecek olan bir alt rütbedeki kişiye size sormadan tarif eder:

"yanları üstleri kısalt.favorileri de kısalt,ense naturel" yıllarca mecburen tavuk götü gibi bir kafayla dolaşmak zorunda kaldığımız olmuştur biz erkeklerin. ama yaş durumundan yırtıyorduk. artık biz kendi traşımızı yavaş yavaş tarif edecek yaşa geldiğimizde,babanın o evreyi anlamasını beklerken 1-2 traşınız heba olabilir. tıpkı benim 6.sınıfta babamın yanından berbere gidip,o zamanlar moda olan saçın üstlerin ve yanların dikili olduğu modeli yaptırdığım traş gibi. berbere gitmeden önce "ben kendim tarif ederim babacım" dedikten sonra baba ikna olur ya da ikna olmuş gibi yapıp siz gittikten sonra berbere telefon açar modeli tarif eder. baba kişisi antin kuntin modellere alışık değilse sizi tekrar berbere "git düzelt şu saçlarını,adam gibi kestir" diyebilir. bu tarz olaylardan sonra enteresan saç akımlarına kaptırmazsınız kendinizi. olay bizim için bitmiştir. ta ki ara makaslık yaşa gelene kadar.
  6. babamın ben çocukken berber koltuğuna oturduktan sonra berbere eliyle yaptığı iki hareketini aynadan görme anıdır. traş az sürerdi ama okulda çok utanırdım. kabak diye dalga geçerlerdi arkadaşlarım benle.
    çok imrenirdim o zamanlar amerikan tipi saçını kestiren çocuklara çoook...
  7. baba: iyice kısalt
    berber: hangisini? sağdaki teli mi soldaki teli mi?
    heath: yaaa baba, yaş oldu 36, kafada saç kalmadı, hem doktor sana evde otur demedi mi? niye çıktın?
    baba: teheeeeyyyt, ölmedim daha ben
    berber: allah gecinden versin. bu arada hakikaten abi, sen niye geldin? neyini kesçez?
    heath: böhü, değilimmmm, kel değilim bennnn
  8. acınası bir durumdur. çünkü bir keresinde babamla gittiğimde,
    -baba bu sefer ben söyliycem tamam mı.
    +iyi hadi söyle
    -berber abi yanları makineyle üçe vu amerikan gibi ama çizgileri belli olmasın,üstlerise makasla kısalt arkada da kuyruk bırak
    tabi berber direkt babama döndü keseyimmi abi dedi
    +naıl oluyor o model oğlum
    -ya baba güzel işte herkes böyle yapıyor
    +o nasıl model lan berber sen asker traşı yap,maymuna dönmesin çocuk, ne o kuyruklu saç modelimi olur.
    -babağğ ben öyle istiyodum ya sanki askere gidecem böğğüüüü ühühühü.
    işte böyle bir anımdı. şimdi çılgınlar gibi istediğim modeli yapabiliyorum.
  9. arkadaş ben her traşı iki kere olurdum. babama her traş öncesi bak bu sefer benim dediğim gibi olsun diye ısrar ederdim. zorla kabul ederdi. eve gelirdim, bir daha berbere gider babamın istediği modele çevirirdim. artık bu benim bilinçaltıma nasıl işlemişse demek ki berbere allahaısmarladık demeden memlekete gidemiyorum..