merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

sınıfta yılbaşı çekilişi yapmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. klasik bir gelenektir ama nerden doğdu onu bilmiyorum.
    aklımdan çıkmayan bir şey vardır, o da şöyledir:
    yıllar önce öğretmenin de katıldığı bir çekilişte öğretmene benim denk geldiğimi öğrendiğimde çok sevinmiştim, lakin aldığı hediyede bir o kadar hayal kırıklığına uğramıştım.
    öğretmen ya bir an gözümde nasıl da büyütmüşüm.
    ben "ooğoo kim bilir ne güzel bir şey alır." diye hayaller kurarken, gele gele dandik bile değil, dandik ötesi bir saat ve hatta çalışmayan dandik ötesi bir saat hediye gelmiştir. ilgili olarak;
    (bkz: öğretmen maaşı)
  2. bazı sınıflarda sürpriz şeklinde yapılır. herkes kime hediye alacağını bilir sadece, ama kendisine kimin hediye alacağını bilmez. sonra sınıftaki kızlar çapraz sorgu vasıtasıyla kimin kime hediye alacağını, son olarak da kendilerine kimin hediye alacağını çekilişten günler önce öğrenir. işin boku çıkar.
  3. bir türlü istediğim şekilde gerçekleşemeyen uygulama..
    1 gün boyunca anons yapılır katılacak olanlar gelsin bıdıbıdı..toplanır millet adlar yazılır çekilir vs...işte o sırada bir cibiliyetsiz gelir aaaa çekiliş ben de katılacaktım..ulan denyo!! burda boşuna mı yırttık kıçımızı o kadar...bitti artık çektik..en çok da istediğim insan çıktı tamam mı hayatta bi daha çekmem!! ama yok..aramızda bulunan herkesin sevgilisi iyi insanın biri çıkar nolcak canım bi daha çekelim o da olsun der herkesi etkiler hain!! sonra haydi bi daha çek...aha! çıktı mı en dingili sana..şimdi yılbaşına kadar düşün ulan ben bu davara ne alabilrim ki tipe bak!!
    yılbaşına kadar çaktırmadan sevdiği bişeyleri öğrenmeye çalışırsın (niye kasıyosan bu kadar)...neyse sevdiği bişey bulmak için çabalar alırsın..
    yılbaşı günü gelir herkeste cin gözler..kesin müthiş şeyler olacak az sonra aman tanrım hediyeler açılacak dadadadan!! herkes toplanır...hediyeni verirsin..senin ki de gelir o da ne..o ne lan s.k kadar paket...aç bak..off bu ne yaa dandikliğin daniskası bişey çıkar içinden..aptalsın çünkü sen..saçma sapan bi insan için o kadar kastın hediye aradın o sevinçten uçuyo..diğer köşede sen aldığın hediye denmez şeyle bir yılbaşı sevincinde olmaya çabalarsın...adalet mi bu??
    yetmezmiş gibi ilk yapılan çekiliş muhabbeti açılır..bana sen çıkmıştın ehehe diye...ve ilk çekilişte seni çeken kişi kendisine sonradan çıkan kişiye tam da istediğin gibi bi hediye almıştır...
    yılbaşını sevmiyorum..hep bunlar yüzünden
  4. okul hayatım boyunca bir defa karşı karşıya kalıp katılmadığım durumdur. ender okul atraksiyonlarındandır.

sınıfta bir kaç günce lafı yapılmaya başlanmıştı. ben de biliyormuş gibi gülümseyerek dinliyordum bu çekiliş muhabbetlerini. sonra kızların teneffüste hocanın beynini yiye yiye ikna ettiklerini öğrendik. hoca sınıfa gelip durumu izah etti. ben ve benim gibi sınıfın ekseni dışında salınımını sürdürenler "höyt o nedir öyle biz etmezuk çekiliş falan" deyip olanları seyre daldık. hocanın da katıldığı çekilişte herkes eşini buldu. hoca birine o biri de hocaya hediye alacaktı falan. şimdi ben bunu böyle anlatıyorum ama sonunda herhangi bir ilginçlik yaşanmaması nedeniyle nasıl sonlandıracağımı bilmiyorum. şimdi bunu okuyan biri olarak muhtemelen bir olay yaşandığını tahmin ediyorsun ama olmadı öyle bişey. biz katılmadık katılanlar belirlenen gün hediyelerini takasladı biz de mal gibi bakındık, karizma yaptığımızı sandık. en çok biblo tarzı atlı eşekli süs eşyaları verildi. hoca sik gibi bişey getirdi. onunla eşleşen kızın annesi bilinçli bir veli olduğu için lüks bir kıravat hazırlayı yollamıştı. ve biz büyüdük. hiçbiriyle görüşmüyorum yıllar oldu görmedim hiç birini. kaçıncı sınıf olduğunu bile hatırlamıyorum. hocayı hangi okul olduğunu sınıftakileri hiç hatırlamıyorum. bi kendimi hatırlıyorum oradaydım. ne biçim bi hayatım varmış lan meğer aha şimdi şunları yazarken anladım. okul anılarım hep üniversiteden. yazık.
    evet canım sıkılıyor. ve evet burası kişisel hatırat tutma yeri değil. ama buralara nereden geldiğimi gördünüz. örnek verecektim.
  5. ilkokulda kalması gereken eylemdir. üniversitede miyim ben acaba diye sormayıp hala bu işlerle uğraşan insanlar yok değildir.
  6. en berbat bir şeydir. genelde fikir kızlardan çıkar. salağın biri ordan hadi yılbaşı çekilişi yapalım diye ayaklanır. diğer kızlar da bunu destekler. en son bir bayan öğretmen de ikna edilir k,i, karar resmileşsin lafta kalmasın diye. bakın hep ucunda kızlar var. yani cinsimi aşağılamaktan nefet ederim, hatta feminist bile sayılarım ama bu da yadsınamaz bir gerçek. erkekler böyle aptal organizasyonlarda pek bulunmuyorlar. neyse çekiliş yapılır. sınıftan nefret ettiğin birine hediye almak zorunda kalabilirsin, ya da çok da tınmadığın birine. ama almak zorundasındır. kendin için kıymadığın paraya bu arkadaş için kıyarsın, maksat rezil olmamak. sana güzel bir şey alınır da sen ona alamazsan mahçup olacaksındır çünkü. iş sadece paaryla olsa keşke, bir de oturur hediye düşünürsün, vakit harcarsın dükkanlarda. en sonunda bayağı afili bir şeyler alırsın arkadaşına. ve sana gele gele ikinci el, korsan kitap gelir. kitap kapağından kırılmıştır, ki en tiksindiğim şeydir. korsan oluşu da cabası. bari basımı düzgün bir korsan al. yazılar 45 derece eğik yazılmıştı. sevmiyorum böyle samimiyetsiz şeyler. sen o kadar özeniyorsun, ama sana gelen hediyeye bak. unuttum kolpacım hediye almayı desen gerçekten daha az sinirlenirdim. bu hediyenin manası şu. seni fazla tanımam etmem. valla ne parama ne vaktime kıydım senin için. evdeki kimsenin okumadığı korsan kitabı saan getirdim. maksat ayıp olmasın. alma daha iyi geri zekalı. çok sinirliyim be sözlük. şimdi gene yaptık çekiliş. bakalım bunun sonucu ne olacak. ben gene özendim inşallah bana da azcık özenilir.
  1. 1