merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
 • videolar

 1. 1

süleymancılar

 1. bu başlıkta
 2. bakın dur
 3. sırala
 4. #gündem
 5. #din
 1. özellikle kur'an okuma ve öğretme üzerine yoğunlaşmış ve süleyman hilmi tunahan hazretlerinin yolunu takip eden kimselere halk arasında verilen isimdir. zira; cemaatten olan hiç bir kimse kendilerini süleymancı vb. olarak nitelendirmez. inönü döneminde oldukça sıkıntılar çekmiş bir gruptur. şu sıralar daha ziyade öğrenci kursları, kur'an kursları vb. ile faaliyetlerine yurt içi ve dışında devam etmektedirler. samimi kişilerdir bu gruba mensup insanlar.bir dönem erken seçim olacağından grubun üst yönetiminden birisi ulaştırma bakanlığına geçici süre getirilmiştir.
 2. üyeleri özellikle antalya, afyon, kütahya, ısparta şehirlerinde yoğunlaşan bir cemaat. liderleri kemal kacar öldükten sonra yerine eski antalya milletvekili arif ahmet denizolgun geçmiştir. ahmet denizolgun dtp listesinden bağımsız olarak bir dönem ulaştırma bakanlığı yapmıştır.
 3. bu cemaate dair iki yanlış anlama vardır.

  düzeltmeye çalışalım:

  efendim gayr-i müslimlerle -kazanacağınız kesinse- iddiaya girmek caizdir..
  sonra gayri müslimden alınan faiz hükmen faiz olmaz(islam şeriatıyla yönetilmeyen ülkede geçerlidir tabii bu..şeriatla yönetilen yerde faiz yasaktır zaten..)

  işte bu hükümleri bilen süleyman hilmi tunahan efendi hazretlerinin alim talebeleri, bu bilgiyi toplumla paylaşmıştır..

  bir şeriat ülkesi olmayan türkiye'de, mesela hsbc'den(ki gayr-i müslim bankasıdır kendisi) faiz almak caiz olur..caiz olmasına caiz olur ama asla ve kat'a tavsiye edilmez..bu aynı şunun gibidir: avret yerin kapalıyken namaz kılınır..yani diz kapağınla göbeğinin arasını kapat namaz olur..caizdir..ama babanın karşısına böyle çıkamazken allahın karşısına çıkmak edebe mügayir olacağı için kılamazsın..uygun değildir..

  imdi..

  bu meseleyi böyle bilmeyen cahilller "vay efendim süleymancılar faiz yiyor" derler..o para faiz değildir ki..yoksa "faiz haramdır" diye çok açık bir ayet varken nasıl söyler bir müslüman böyle bir şeyi..

  bu konuya dair ayrıntılı açıklama yaparım isteyene..

  bir diğeri cuma namazı meselesidir..

  yine şeriatla yönetilmeyen ülkede islam ahkamına göre cuma farz değil caiz olur..mezkur cemaatin mensupları bu hükmü söylerler ama yukarıdaki hüküm gibi buna dair farklı bir amel içinde de değildirler..cuma namazını kesinlikle kılarlar ama peşinden zuhr-u ahir'i de illa ki eklerler..

  millet ölüsünü yıkayacak imam bulamazken süleyman hilmi tunahan efendi hazretlerinin talebeleri islamı ve kuranı öğrendiler..

  kaya kovuklarında..
  tren vagonlarında..

  ve bugün bu canım memlekette alnı secdeye değen bir nice müslüman varsa ak ve pak..bunda büyük hizmetleri geçti..

  (bkz: kişi bilmediğinin düşmanıdır)

  okumak, bilmek, anlamak lazımdır..
 4. islami hükümleri eğip büküp kendi lehlerine çevirerek rant elde eden guruba mensup kişilerdir.
  şöyle ki;

  faiz haramdır diye çok açık bir ayet olmasına rağmen, bulundukları ülke eğer şer-i hükümlerle yönetilmiyorsa gayri müslim bir bankadan faiz geliri elde edile bilirmiş, bu durumun islami açıdan bir zararı yok imiş...

  mantığa bakar mısınız ?

  aynı mantıkla hareket edelim.
  bu mantığa göre, şer-i hükümlerle yönetilmeyen bir ülkenin malını yemek, o ülkeyi zarara uğratmak islami açıdan sakıncalı değildir. günümüze uyarlarsak, türkiye cumhuriyeti vatandaşları ülkesine vergisini ödemesin çalsın çırpsın kaçırsın bu durumun islami açıdan hiç bir sakıncası yoktur.
  "e yuh be kardeşim" derler adama. nerede kaldı o zaman hz ömer'in adaleti, nerede kaldı tüyü bitmemiş yetimin hakkı.

  son söz

  allah (c.c) kul hakkı hariç tüm günahları affedebilirim diyor. tabi kul derken müslümanı, hristiyanı, yahudiyi, museviyi ve hatta inançsızı ayırt etmiyor.


  sözüm anlayana.
 5. ne 3 kasım 2002 seçimlerinde ne de 22 temmuz 2007 seçimlerinde akp'ye oy vermemeleri ile,diğer cemaatlerden çok farklı bir yapı arzeden cemaat.türkiye gerçeklerini de iyi analiz etmişler ve türkiye'yi felakete sürükleyenlere destek çıkmamışlardır,hatta 2007 seçimlerinde kendi destekledikleri partiye oy istemekten çok ak partiye oy verilmemesi için büyük bir mücadele vermişlerdir, ki bu durum takdire şayandır.
 6. bu cemaatin üyeleri sanıldığının aksine yemin ettirilerek aynı partiye oy verdirilmezler, cemaatin başındaki şahıs kendi fikrini ve bunun sebeplerini açıklar ve yinede siz hangi partiye isterseniz oyunuzu verin der, bu cemaatin bir diğer özelliği ise kadınların çarşaf giymemesidir, cemaate mensup kadınlar evlerine erkek misafir geldiğinde öcü görmüş gibi saklanmazlar, haremlik selamlık yoktur(istisnalar kaideyi bozmaz) ayrıca bu cemaate mensup erkekler de sakal bırakmaz cüppe giyip sarık takmazlar, gayet modern ve şık giyinirler, diğer cemaatlerin bazılarının aksine başka cemaatlere mensup kişileri kötülemezler, yaşadığımız bir olayda başka bir cemaate mensup hoca denen bir kadın süleymancılar için "bırak o kafirleri" diyebilmiştir, dinimizde allah'a inanmıyorum* demeyen kimseye kafir demek çok büyük günahtır, kendisi dinsizim dememişse onu sadece allah bilir, işte süleymancılar bunu demezler, dine ve kişisel yaşama dar değil geniş bir açıdan bakarlar. ben süleymancı değilim, fakat aralarında bir sene kaldım(öğrenci yudunda) ve süleymancılara atfedilen pek çok şeyin gerçekle alakası olmadığını da iyi biliyorum. akp ye oy vermemeleri bile cemaat liderinin ve cemaatin irtica ile bağlantısı olmadığını belli eder ve yine belirttiğim gibi cemaat lideri akp ye oy vermeyin felanca partiye oy verin dememiştir, bildiğim kadarıyla en son seçimdeki sözü şudur, akp dışında istediğiniz partiye oy verin çünkü onlar türkiye için doğru adımları atacaklarına inanmıyoruz.
  işte süleymancılar böyle bir cemaat.
 7. kız çocuklarını okutmayan, son seçimlerde mehmet ağar'ın partisine oy verip medet uman, kibirli dindarlardır.
 8. ne giydiklerinden çok ne yaptıklarına bakılması gereken topluluk..

  ne yapıyor bu adamlar?

  pek çok üniversite gencinin bir aylık ev kirası kadar bir ücretle barınma olanağı sağlıyorlar..bu ücret yıllık olarak alınıyor..daha net bir ifadeyle bu adamlar yılda beşyüz milyona bir öğrencinin barınma yeme içme ve sair ihtiyaçlarını karşılıyorlar..yer yer(yurdun durumuna göre) buna internet gibi lüks ihtiyaçlar da dahil oluyor..

  yılda beş yüz milyon gibi komik bir rakamla böyle bir şeyi nasıl başarıyorlar..işte burada devreye cemaatin yardımseverleri giriyor..zengin fakir farketmez hemen herkes –birilerini amerikalarda orda burda yaşatmak lükse boğmak için değil- bu gençlerin temel ihtiyaçları karşılanabilsin diye yardımda bulunuyor..

  kurban kesen adam az da olsa et götürüyor çorbada tuzum bulunsun hesabı..

  böyle bir sosyal yardımlaşma müessesesini oluşturmak..niçin kötü olsun...

  bu sayede faraza karstaki bir öğrenci manisadaki bir üniversiteyi kazandı..basit bir telefonla çok rahat koşullarda barınabiliyor manisada..alınan o komik rakam için hiçbir zaman sıkıştırılmıyor..taksit yapma yarıya indirme hatta yer yer hiç ödememe durumları olsa da hiçbir şekilde ezilmeden, nezih şartlar altında yaşıyor..

  böyle güzel bir sistem için insanların yardımlaşması niçin kötü olsun..

  evet cemaatin yurtlarında sigara içilmiyor..bunu eleştirmek bir kenara dursun eleştirenlere cevap vermek bile saçmadır..sigara yasağı koymak ne zaman kötü bir şey oldu?

  namaz niyaz meselesine gelince..bu cemaatin yurtlarına yardım eden insanlar modern insanın uzak olduğu “allah rızası” denilen bir kavram için yapıyorlar bunu..sadece dua bekliyorlar..

  dua bekleyenleri bir kenara bırakalım..kalbinde azıcık din sevgisi olan bir kişiyi namaza teşvik etmenin neresi kötü olabilir ki..zaten içinde olmayan kılmaz kim ne yaparsa yapsın..

  birkaç küçük ekleme yapacak olursak:

  bu adamlar asla radikal değildirler..çarşaf ve cübbe gibi radikal unsurların hiç biri yoktur bunlarda..dini söylemler içinde olan hiçbir gazeteyi yurtlarına sokmazlar..orta yolu koruyan yayınları takip ederler..

  siyasetle olan alakaları da herkes kadardır..olması gerektiği kadardır..

  bu ülkede kendi halinde dinini yaşayan bu insanlardan ne istenir anlamıyorum ki..devlete ve düzene ve yasalara bağlı dindar ve temiz insanlardır..
 1. 1