1. anlaşılmamak korkusunun da ürünüdür.malum ki,insanlar her terimden,tanımdan,cümleden hatta kelimeden aynı şeyleri anlamaz.mesela "seviyorum" un birçok anlamı vardır her insana göre.mesela ayda bir sevgili değiştiren magazin simasına mikrofon uzatıldığında seviyorum der.yıllar önce mecnun leyla'sına da seviyorum demişti.aynı şey mi?değil..

bazen karşıdakinin anlayacağını hissettiğinizde söylersiniz beyninizden geçip dilinize dökülmek istenenleri.ya da susarsınız.sessizliğe dökülür kelimeler.
  2. hepimizin* zaman zaman (bazılarımızın sık sık) yaşadığı ve yine yaşanmışlıkların getirdiği bir çeşit durumdur. o söyleyecek çok şeyinizin tamamını bağıra çağıra söylesenizde pek birşey değişmeyeceğini kestirmişsinizdir ve o yüzden kendinizi yormak yerine genelde gidip daha faydalı olacak birşeylerle uğraşırsınız.

aslında bu durumun yaşandığı anlar genellikle tehlikeli anlardır. boşluğa düşen ruh halinden her şey beklenebilir.

(bkz: toplu katliam)
    (bkz: cinnet geçirme)
    (bkz: sinir krizi)
    (bkz: ağlama krizi)
    ...
  3. bazen sevgili karşısında olur; söylemek istersiniz.. ama söyleyecekleriniz söyleyebileceklerinizden, kelimelerin sınırlarından o denli fazladır ki sıradanlaşmaması için söyleyeceklerinizden vazgeçersiniz...(bkz: aşk)
  4. öyle anlar vardır ki düğümler birer birer oturur boğazına, kelimeler senle dalga geçer gibi gelmezler biraraya birtürlü, dilin tutulsa yazarak anlatırsın belki ama elin ayağın da rakip takıma geçmiştir çoktan. susarsın. oysa bir anlatabilsen içindekileri, sustukça derine batan, canını yakanları bir çıkarabilsen ortaya. ne olduğunu bilmeden çaresizlik içinde susarsın. sonunda an gelir tek bir cümle dökülür dudaklarından:

-lavabo ne taraftaydı?
  5. bir intikamdır. adamı düşeceği yanlış yol konusunda uyarmak yerine bırakalım da götünde patlasın demektir.
  6. sonunda insanın şişip patlayacağı duruma zemin hazırlamaktan başka bir işe yaramaz. aslında o kadar dolusundur ki damarlarındaki kan neredeyse kulaklarından fışkıracak gibi olur sinirden. fakat karşımdakini kırmayayım diyerekten söyleyeceklerin gelir boğazında düğüm olur,çıkmaz ağzından bir cümle...bırak cümleyi kelime çıkmaz ki. aslında kendine zarardır başka bir şey değil.