merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
 1. 1

rusların sıcak denizlere inme politikası

 1. bu başlıkta
 2. bakın dur
 3. sırala
 1. ortaokul, lise tarih kitaplarında sürekli vurgulanan politika. ruslarla yapılan savaşlarımız nedeni rusların tundra soğuğundan bıkıp güneyde bir yerlerde hamakta güneşlenme hayallerinin de katkısı ile giriştiği bu politikadır.
 2. adamların amacı akdeniz plajlarında üstsüz güneşlenmek, köpük partilerinde çılgınlar gibi eğlenmek, yiyip içip yatmakmış. korkulacak kadar yokmuş meğer. onca yıl ısınmak için votka içip içip alkolik oldu adamcağızlar. sıcak mı görüyolar sibirya steplerinde. normal tabi.
 3. bu ve yunanlıların megalo-ideası ortaokul ve lise tarih sınavların mutlak doğru cevabıdır.
  neredeyse her sorunun altına yazılabilir, hiç şaşmaz.
 4. bizim "deli petro", rusların da "büyük petro" olarak bildiği rus çarı bu düşüncenin gerçekleşmesi ümidi ile donanma bile hazırlatmıştır ama başarılı olamamıştır orası ayrı tabii...
 5. ilköğretimin ilk yıllarından lise son sınıfa dek aynı cümleler, aynı kalıplar ile anlatılan tarih dersinden akılda kalan bir kalıptır. yalnız, şu "sıcak deniz" mefhumunu halâ çözebilmiş değilim, o da ayrı bir mesele.
 6. ilk rusun dünyaya gelmesinden beri yapmaya çalıştığı şeydir güya. ilk rus dünyaya gelmiştir ve demiştir ki 'sıcak sulara inmeliyim' oysa günümüz dünyasında ne sıcak suyu ne soğuk suyu vardır teknoloji vardır şu vardır bu vardır. bu kadar büyütülmesinin nedeni ise tarihte osmanlıya tehdit teşkil ettiğinden çok ingiltere ve fransa sömürgelerine gidilecek yolun açılacak olmasındandır. bir de aslında bu rusların değil türklerin sıcak denizlere inme olayıdır zira her türk zamanında rus çarıdır

  (bkz: reankarnasyon)
  (bkz: yersen)
  (bkz: tabii)
 7. 1828-1829 osmanlı rus savaşı ile ivme kazanan, 1854 kırım savaşı ile gerileyen, 1877-78 osmanlı rus savaşı ile yeniden ivme kazanır gibi olan fakat ingilizlerin kıbrıs'ı fiilen işgal etmesiyle (1881) askıya alınan, askıya alma işleminden sonra sonra güneydoğu asya'ya açılan ruslar'ın 1904-1905 rus japon savaşında japonlara karşı kesin mağlubiyete uğramasından sonra yeniden başlayan ve 2. dünya savaşı sonrası soğuk savaşla birlikte terkedilen politikadır.
 8. şirin rus bayanlarının güney-kuzey demeden çoktaaaan gerçekleştirdiği fakat kimsenin farkında olmadığı,1000 yıllık strateji.
 1. 1