• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. hüzünlü veya eğlendirici, genellikle sevgilisi olan insanların seyrettiği film türüdür.

bu tür filmler; ayrılıklar, zenginlik fakirlik ve sevgililer arasındaki tartışmalar üzerine kurulurlar. aynı konu veya benzer temellere sahip oldukları için, bu tür filmlerin bir başyapıt olabilmesi genelde zordur. konular benzer olduğundan, oyunculuk ve senaryonun işlenişi ön plana çıkar; veya hüznün şiddeti.

genelde aşkın acısının daha çok gürüldüğü filmlere örnek olarak şunlar verilebilir; the notebook, selvi boylum, al yazmalım, the painted veil (favorimdir).

mutluluk tarafından anlatanlara örnek; sweet november (gerçi hüznünde bolca var), before sunrise. ağırlığın bu yönde olduğu filmler aslında pek nadirdir. romantik komediler var ama, genelde komedi tarafları çok daha fazla olduğundan ben doğrudan komedi filmleri olarak sayıyorum.

tabi temelinde benzer olsalar da, farklı senaryolara sahip olan filmler de vardır. örneğin; 50 first dates, `le fabuleux destin d'amélie poulain', 'jeux d enfants '.

görülüyorki aşkın içinde bolca hüzün varmış; belki de aşkı belirgin yapan özellik de budur. tabi iyi tarafları var, ilişkiye göre mutlulukla geçirilen zamanlar daha fazla olabilir. ama izlenilebilir yapan, yanı farklı yapan aşkın hüzündür.

bu filmlerle ilgili bir diğer genel özellik, bu tarz filmleri daha çok aşık olan gençlerin talep etmesidir. ama bu duyguyu yaşamamış kişiler de seyreder. hatta, bence, bu filmler çok iyi aile filmidir. oturup aile bireyleriyle gönül rahatlığı ile seyredilebilir.

aile ile seyredilebilecek seviyede olanlara örnek: titanic, nottin hills.

son olarak; bence bu tarz filmler sevgiliyle seyredilmemeli. bilmiyorum, hiç yaşamadım ama, garip triplere girilmesine yol açabilir. karşı tarafın beklentileri değişebilir ki iyi olmaz. filmlerden de görülürki aşk duygusu birçok farklı şekilde yaşanılabilir. tüm aşklarda mektuplar, ayrılıklar, hastalıklar vs... olmayabilir. olmak zorunda değil. yani, bu tarz filmler, diğer filmler gibi sadece bir film olarak seyredilip geçilmelidir.

filmi film gibi seyretmek deyince, şunu da söyleyeyim: bir araya gelip film seyrettiğim bir er kişi ile romantik filmler de seyretmişimdir; seyretmek için karşı cins gerekli değildir.
    `
  2. bu tarz filmlerin en önemli detaylarından biri, esas kızın veya oğlanın böyle çatlak, komik, pek bir neşeli yakın arkadaşı olmasıdır.

romantizmden bulanmak üzere olan seyirciye arada bu arkadaşın şaklabanlıkları ile nefes aldırılır.
  3. eskinde böyle filmlerde kavuşup çocuk yapıyolardı şimdi ise illa birini öldürcen(bir gün,hatırla beni...) olmadı ikisini öldürcen yani amaç ne arkadaşım zaten filmde ayrılınca ağlıyoruz birde ölünce ertesi sabah ruh halim boka dönüyor.yeni bir hayat felsefesi getirmeye falan çalışıyorum.bence kendini çalışmaya ver aşık olma filan.oy yavrum ya yapmayın böyle.