merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

rol gereği sigara içen oyuncuya ceza kesmek

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. sağlık bakanlığının iki denetçisinin oğuz atay 'ın korkuyu beklerken isimli oyununu sergileyen başrol oyuncusu fatih al'a kestiği cezadır.*

arkadaşlar bir de bilet alıp girmişler ve meseleyi sahnede tesbit etmişler. "bir daha içersen daha kötü olur haa" demeyi de ihmal etmemişler.
    aslında sadece türkiye de olabilen ilginç olaylar başlığı altına girilmesi gereken bir giri bu ama iki önemli ayrıntı barındırdığı için başlık açmayı gerekli gördüm.

birincisi, demek ki bu tip denetçi, zabıta gibi meslek kesiminin kültürel gelişimine katkı sağlamak isteniyorsa meslek alanlarıyla ilgili ihlaller yapmak gerekiyor ki gelip hiç olmazsa bir oyun izlesinler.

ikincisi, senaryo gereği fuhuş filan işleniyor olsa oyuncuları kaldırıp önce zühreviye götürüp sonra vesika mı verecekler acaba diye de merak etmemiş değilim ayrıca..
  2. bir de aziz nesin abartmış derler, al sana aziz nesin öyküsü...

işin en ... -ne diyeceğimi bilmiyorum- tarafı, bu ve buna benzer olaylara hiçbir şekilde şaşırmıyor oluşumuz.
    resmen şaşırmıyoruz, bu çok önemli bir ayrıntıdır, üzerinde durmak lazım.

şaşırmamak, alışmak demektir, kabullenmek demektir, kabullenmek demek, sorgulamamak demektir, sorgulamamak demek, mal olmak demektir, geri zekalı olmak demektir.

ve biz geri zekalıları, azcık kafası basan biri, dilediği yere sürebilir, kimi zaman bir kaval sesine akarız, kimi zaman bir ampül ışığına koşarız.

hal böyleyken 'açıp kendi götüyle alay edebilen' bir millete dönüşmüş olmamız da, kaçınılmazdı elbette, hani meşhur bir de lafımız var; 'güleriz ağlanacak halimize' deriz ya, işte o hesap.

sokakta sanatını icra eden bir pandomim sanatçısını ve sokakta sanat izleyebilme zevki yaşayan bir grup insanımızı, bir polisin götünden mi yoksa megafondan mı yaptığı belli olmayan bir anonsla dağıttığı günü, istanbul'un 'avrupa 2010 küftür boşkenti' olduğu güne denk getirmekteki yeteneğimiz, ayrı bir ironiyken, sanatçıyı izleyenler arasında bir de polisin olması, ironinin de ötesinde, sırf bizim için yeni bir kelime icat edilmesi gerektiğini gösteriyor bence.

seksen sonrası, seksten başkasına kafası basmayan, kimi üç beş ezber sloganla, sol eli havada dolaşan çakma sosyalistler, kimi dokuz ışığı trafik lambalarında arayan yavru kurtlar, kimi penceresine bayrak asmanın ötesine gidememiş vatanperverler, kimi selanik'i hala bizim sanan kemalistler ve kimi de zaten çoktan, kendiliğinden asimile olmuş tikiler, emolar, falanlar ve filanlardan ibaret bir millet, elbette ki, layık olduğu şekilde yönetilecektir.

neyse...

sabaha karşı siyaset ve laftan olma hamaset, kimseye fayda etmez, bu düzen de değişir birgün, elbet böyle gitmez...

-girinin sonundaki, sahte iyimserlik çok mu belli oldu ne-

düzeltme: imla.
  3. ne olduğuna anlam verilemeyen olaydır. gece gece tepem attı. sağa sola saldırdım, kesmedi ortadan girdim, kenardan çıktım yok... sinirlendim bir sigara yakayım dedim, "sigaranın içinde çip varsa ne bok yerim?" düşüncesi beynimi kemirdi. bilmiyorum neden ama kendimi absürd bir şeylerin ( adını bulamadım, "şey" işte amk) içindeymiş gibi hissetmeye başladım. sanki odanın kapısı açılacak ve içeriye dev bir sivrisinek girip "çık odamdan!" diyerek üstüme raid sıkacakmış gibi, kapı çalacak ve gecenin bu vaktinde üst komşu gelip kesmeşker isteyecekmiş gibi, gidip aynaya baktığımda aynada benden bağımsız bir görüntünün yüzüme bakıp hain hain gülümsediğini ve aynadakinin değil de kendimin bir yanılsama olduğunu anlayacakmışım gibi filan. evet devrelerim yandı, error veriyorum. birazdan da dev bir mavi ekrana dönüşeceğim. dıt dıt dıııt.
  4. tuttuğun yolu sikiyim diye bir küfür vardır bizim oralarda. şimdi konuyla ne alakası var derseniz, bir alakası yok. sadece aklıma geldi de söyleyeyim dedim.
    bir de aklıma the illusionist filmindeki sahne geldi. spoiler olmasın diye söylemiyorum, izleyenler anlamıştır zaten. en sonunda halkı isyan ettirecekler, o olacak.
    tamam kardeşim, yasak mantıklı dedik sahip çıktık. zammı yasladınız, paşa paşa gittik aldık sigaramızı; bir şey demedik. eşşeğin amına su kaçırmanın* ne alemi var şimdi? bir de hababam sınıfındaki 4. kel mahmut olayı var da şimdi onu da anlatmayalım uzun uzun. yok yani, geyiğe vurayım diyorum; ama neresinden tutarsan tut elinde kalıyor.

gerçi herhangi bir haber, yazı okumadım henüz. bir sözlük girisi üzerinden siyaset yapmak pek de oluru olan bir eylem değil; ama düşüncesi bile kötü. hani asılsızdır umarım, söz bir şey demeyeceğim haberi yayana. hiç önemli değil. yeter ki asılsız olsun. hürriyet uydurmuş olsun falan.
  5. bu esasında bir tezahür. gerçekle kurulan ilişkinin tezahürü.

biz yaşanan gerçekle hep başka türlü bir ilişki kurmaya alışmış toplumuz. bireysel olarak da bu ilişkiyi böyle kuruyoruz, olgunlaşamıyoruz. ergen seviyesinin üstüne zor zıplıyoruz. imkansızlıktan az beslenip, boyu bir türlü uzamayan, küçük kalan çocuk gibi.

dünya dönüyor ya mesela (geoid şeklinde kenarlardan basık olan). biz diyoruz ki yok öyle dönmüyor da böyle dönüyor. ama bak bizden başka herkes öyle döndüğünü söylüyor, sen hatalı olamaz mısın? yok, olamam. öyle diyenler düşman çünkü bana...

çocuk toplumuz. sen de öylesin devletin de. mesela devlet kalkıp diyor ki işçilere, şimdiye kadar yan gelip yattınız, bundan sonra yatmak yok!

velev ki yattılar; kim yatırdı? koca adamsın, bu söylenir mi? söylüyor, çünkü gerçekle kurulan ilişki baş aşağı olmuş. ama bunu söyleyen adama has bi sorun değil bu sadece, hepimize özgü.

yaşanan dünyayı aklımızda kurduğumuz dünyaya uydurmaya çalışıyoruz. olmuyor. olmaz! o koskoca bi dünya, gerçekleri daha farklı, biz onu kendimize uyduramayız.

bu gerçeklik böyle tuhaf kurulunca, oyunla gerçek de birbirine karışıyor. devlet, oyunu gerçek sanabiliyor. tutanak tutuyor. doğru yaptığını sanıyor bir de. bu fena.

oyunda içkili araba kullanan bir sürücüyü canlandırsan ceza keser mi, merak ediyorum.
  1. 1